dat jaar Smit Kleine op als president van „direkteu- ren", welke functie hij ruim 25 jaar vervulde; zijn bemoeiingen werden door benoeming tot eerelid en lid van verdienste erkend. En als leider van deze beide echt Haarlemsche vereenigingen heeft hij een rol gespeeld gelijk niemand voor of na hem. Deze beide lagen hem zoo na aan het hart, dat zij als het ware met hem waren saamgegroeid. Het waren zijn. vereeni gingen en geen moeiten en opofferingen waren hem te veel om haar vooruit te brengen, ja met den vollen inzet van zijn persoon, met zijn onmiskenbaar talent tot organisatie, met zijn enthousiasme omhoog te stuwen. Een Koninginnefeest onder zijn leiding moést slagen; de Bachvereeniging vertoonde onder zijn voor zitterschap een ongekend rijken bloei. Vooral als voorganger van laatstgenoemde oude muziekvereeniging zullen vele Haarlemmers zijner nog goed kunnen herinneren. Gedurende tal van jaren heeft hij haar met al zijn gaven gediend en het viel moeilijk haar zonder hem te denken. Hij voerde een soort dictatorschap over haar, maar met gerech tigheid; niet tot eigen eer en verhooging, doch uitsluitend tot haar welzijn en bloei. Met gerech tigheid; dat moesten vaak de adspirant-leden ervaren, die in ongeduld hun toelating eischten en meenden te worden achtergesteld bij „vriendjes"; dat moesten de leden ondervinden, die bij loting slechte nummers hadden bekomen, en bij de plaatsbespreking voorrang op anderen verlangden. Ze werden allen met onverbiddelijke gestrengheid, volgens de eenmaal gestelde verordeningen afgewezen. Ja, het kon voorkomen, dat hij met zijn dictatoriale macht het diploma van een onredelijk verstoord lid voor diens oogen verscheurde met de mededeeling:

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1937 | | pagina 32