22 te Haarlem, waar hij 23 Mei '79 het ambt aanvaardde en kort hierop de wenschelijk geachte acte Middelbaar Aardrijkskunde verkreeg. Bij zijn eervol ontslag op 1 Sept. 1916 bewees de gemeentelijke dankbetuiging voor zijn lange en belangrijke diensten ten behoeve van Haarlem's Middelbaar Onderwijs, hoezeer men waardeering gevoelde voor Zuidema's 37-jarige werk zaamheid alhier. Als waarnemend directeur der 5-jarige H.B.S. heeft hij meermalen de directeuren Dr. Bron- gersma en later - Ir. van Mourik Broekman, beiden zijne vrienden, verplicht. In de Haarlemsche periode heeft hij zijn medewerking verleend aan de latere herdrukken van Dr. Cosijn's Beknopte Neder- Landscbe Spraakkunst en Oefeningen bij de Nederlandsche Spraakkunst. ,,Het werkje staat weer op mijn naam", zegt de hooggeleerde schrijver in het voorwoord van den 7den druk van dit 2de boekje, „terwijl de ware omwerker feitelijk de heer Zuidema is hij heeft eigenlijk een nieuw werk geleverd." „De meeste ver anderingen zijn van den heer Zuidema afkomstig", getuigt prof. CosijN in den 6den druk der Beknopte NederL. Spraakkunst. Den 7den druk herzag Zuidema in 1899 en van de Oefeningen bezorgde hij op verzoek van de uitgevers nog een 8sten en een 9den druk (1915). Vooral na zijn pensionneering is de heer Zuidema een trouw, altijd zeer welkom bezoeker van de Stads Bibliotheek en Leeszaal geblevenhij vond hier, als medewerker aan het Nieuw Nederl. Biografisch Woordenboek, ruimschoots de stof om de beknopte „dagen en daden" te bewerken van min of meer bekende, meest letterkundige, Nederlanders van vroe ger tijd. Het geduld en de accuratesse waarmede hij dit deed, gaven aan zijn bio- en bibliografischen arbeid een merk van groote betrouwbaarheid; herhaaldelijk

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1937 | | pagina 38