31 Groninger jaren was hij voorzitter van de Studenten- afdeeling van het Vlaamsche Willemsfonds. Gerbrand Adriaensz. Brederode lag hem even na aan het hart als de Fries Gysbert Japickx. Bij al zijn waardeering voor het werk der Halbertsma's gaf hij in het Alg. Nederl. Verbond den eersten stoot voor een monument voor Hildebrand. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dit Groot Neder landerschap er toe bijdroeg, hem tot een overtuigd en koppig Kollewijniaan te maken met de grond gedachte: één volk één taal". Hij heeft zelfs in 1897 gepoogd, bij de uitgave van een bundel zijner Friesche verzen, ook daarin een „vereenvoudigde spelling" toe te passen. Dit werd evenwel zóó eenparig en zóó beslist afgeweerd, dat Schepers zich eenigen tijd lang buiten de Friesche taalbeweging voelde gesteld. Hoezeer hij als Groot-Nederlander werd erkend, bleek toen het Taal- en Letterkundig Congres te Haarlem zou worden gehouden en Schepers tot voor zitter zou worden aangewezen. Door den oorlog is dit congres te Haarlem niet doorgegaan. Een bijzondere positie wist Dr. Schepers zich in Haarlem te verwerven, door de oprichting van de Friesche Vereeniging „Gysbert Japickx" op 22 Dec. 1897, waartoe o. a. medewerkten Johan ^Winkler, Dr. Brongebsma en een jong sergeant J. J. Hoff, die zich ontwikkeld heeft tot den zeer populairen schrijver Jan fen 'e Gaestmar, maar ook (geschoold door den Haarlemmer Dr. Gallandet Huëi) tot een der scherpzinnigste wetenschappelijkste kenners der Friesche taal en haar streek-uitspraak. Tijdens zijn langjarig voorzitterschap en ook daarna al voerde een ander den hamer was en bleef

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1937 | | pagina 51