0 Men vergelijke te Weimar, Salomon de Bray: Z. Nr. 144 met Jan de Bray Z. Nr. 172, Sal. d. Br. Z. Nr. 15 met Jan de Bray Z. Nr. 37, etc. 2) Zie kniestuk van een staande heer, London, vroeger in de verzameling van Sir J. B. Robinson, Afb. Klass. d. Kunst, Frans Hals, 1923, pag. 182 en afb. pag. 266, e. a. m. 3) Te Berlijn, Kupferstich Kab. Nr. 707, gesign., gejaarmerkt. 1657, „ouwt 60 jaar". dat hij zijn eerste lessen bij zijn vader, Salomon de Bray, nam. En inderdaad wordt dit vermoeden bevestigd door de kennelijke gelijkenis in den stijl van vader en zoon, vooral in de teekeningen 1). Maar het blijkt, dat Jan boven dien nog een andere invloed heeft ondervonden, namelijk die van Frans Hals. Dit is niet zoo vanzelfsprekend, als we in het eerste oogenblik zouden kunnen gelooven, en de afstraling van den grootmeester op onzen schilder is niet diepgaand. Omstreeks 1650 had Frans Hals in de oogen van zijn tijdgenooten dan altijd het hoogtepunt van zijn kunstcarrière al lang overschreden. Hij was een eenzaam man geworden, door zijn medemenschen weinig gewaardeerd. Het is niet stellig uit te maken, dat onze schilder bij zijn groote stadgenoot in de leer ging. Maar het is waarschijnlijk, dat hij althans diens werken kende. Zoo schijnt het mogelijk, dat de houding van den jongen op het portret in den Haag dus de op de heup steunende rechterhand en de manier waarop hij zijn hoed vasthoudt gebaseerd is op een dergelijk motief van Frans Hals 2). Misschien komt ook de vooruitgang van zijn technische vaardigheid, bijv. de breede, meer vloeiende streek, voort uit de invloed van den grooten Haarlemschen portretschilder. Het is echter duidelijk, dat deze portrettrant niets meer te maken heeft met den stijl van Salomon de Bray, hoewel diens laatste portret uit het jaar 1650 dateert, d. i. veertien jaren voor zijn dood. Deze portretten zijn in hun stijl evenredig aan werken van Amsterdammers als Ferd. Bol of Barth. van der Helst. De beeltenis in den Haag daarentegen heeft een geheel andere grondslag; zijn oorsprong uit de traditie van Frans Hals valt niet te loochenen. Te Berlijn kunnen we een mooie teekening uit 1657 leeren kennen, die Salomon de Bray, den vader van den kunstenaar, weergeeft3). Afb. 2Hij zit achter een balustrade, ten halven lijve gezien. Zijn gewaad is tot aan den hals toe gesloten, de witte kraag is met een koordje vastgemaakt.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1937 | | pagina 60