40 17den Juni 1664 (een portret van den vader en de moeder van Jan de Bray van terzij gezien) 1). Dit werk zal in het jaar 1661 zijn ontstaan 2). Een dergelijk geteekend portret uit het jaar 1658 bevindt zich te London 3). Misschien is deze teekening niet zoo zorgvuldig afgewerkt, maar meer schetsmatig behandeld. De uitgebeelde is naar rechts gewend, ten halven lijve gezien. Hij draagt het zelfde costuum als Salomon de Bray op het blad te Berlijn en heeft tot op de schouders neer vallende haren, die in het midden zijn gescheiden. De gelaatsvormen zijn vol, ietwat log, de oogen opmerkzaam en met een goedigen blik op den beschouwer gericht. De snit van zijn baard is gelijk aan die van Salomon de Bray. Deze keer is de afgebeelde niet achter een balustrade gezet 4). Door de schuine houding komt het onder het kleed schuilende lichaam goed uit, en door schaduwen wordt de gedaante alweer van den achtergrond losgemaakt. In dit geval zullen we te maken hebben met een eerste ontwerp, dat hij dan later bij het concipieeren van een schilderij benutte. Dezelfde persoon n.l. vinden we terug op een portret, dat in het Louvre hangt 5). Een vergelijking toont aan, hoe nauw verwant de trekken der twee koppen zijn. En zelfs in de wijze waarop de kleeding hier en daar is behandeld, vindt men overeenstemming 6). Hoewel de gelijkenis zoo voor de hand ligt, kan men niet zonder meer beweren, dat de teekening het ontwerp voor het schilderij is. Eerst moet een duister punt worden opgehelderd. Volgens den catalogus is het te Parijs hangende stuk 1650 gedateerd 7) In een testament van Jan de Bray (17-6-1664), Notaris F. Swan te Haarlem. Dank zij A. Bredius konden we van deze oorkonde kennis nemen. 2) Zie ander werk uit dien tijd, bijv. een mansportret Parijs, onze catal. No. 128, gesign., gejaarm. 1660. En een mansportret uit 1662, dat nog wordt besproken in onzen catalogus, No. 65. 3) Te London, British Museum, H. 4, onjuist N. Everswyn genaamd, gesign., gejaarm. 1658. 4) Op deze teekening volgen er nog twee, die van het zelfde type zijn, de zelfde maten hebben. 1. Amsterdam, Fodor Museum, No. 37 en 2. te Haarlem, Teyler Museum, No. 99. 6) Te Parijs, Louvre, catalogus 1922, No. 2333 A. gesign., gej. 1650(7). 8) Zie den zoom op den rechter schouder etc. 7) We hebben helaas een onderzoek over de betrouwbaarheid van dit getal achterwege gelaten. Het zou mogelijk kunnen zijn, dat de restaurateur bij vergissing de acht aan het eind van het getal in een nul veranderde.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1937 | | pagina 64