dat zij moesten afdeinzen en het veld ruimen, hetgeen zoo aanmoedigend op het gemeen werkte, dat het nu ook aan de woning van de Wed. Messchaart soortgelijke schade aanrichtte. Het gelukte echter aan den Capitein Ravens van het Witte Vendel van den St. Jorisdoelen de plunderaars te overreden, den inboedel niet stuk te slaan, doch aan de armen uit te deelen. Aangevuurd door de zoetsappigheid der manhafte hoplieden van de burgerij richtte de fanatieke menigte zich wederom tot het huis van van Stammen, waarvan de deur met behulp van een slede werd opengerameid. De plunde raars drongen de woning binnen en wierpen den ge- heelen inboedel, met het in het huis gevonden geld en zelfs de dakpannen in het Spaarne. De Capitein werd bespot en met de veeren uit opengesneden kussens overstrooid en een sergeant in het huis getrokken en daar aangehouden. Des nachts te 4 uur kwam het Oranje Vendel uit de Kloveniersdoelen met zijn trommelslager aan het hoofd bij den President-Burgemeester om de onmiddel lijke afschaffing van de pacht te eischen. De Burge meester antwoordde, dat hij alleen dit niet kon bewerk stelligen, maar dat hij zou trachten een ieder te bevredigen. Hij maande hen aan om hun plicht te betrachten en het oproer te stuiten, waarop de schutters antwoordden, dat zij in het vervolg in het geheel geen belasting meer wenschten te betalen. De burge meester zei, dat hij veel voor dat standpunt gevoelde en de schutters beantwoordden die uitspraak met het roepen van Vivat Oranje. Onder al deze bedrijven was een troep, zoowel vrouwen als jongens weer naar het huis van van Stammen gegaan en van daar i) Oude of Colveniersdoelen. Thans nog Stads Doelen aan de Gasthuisstraat.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1938 | | pagina 135