74 van Holland zonden een legertje onder den Rijngraaf VAN Salm naar Utrecht en ook uit verschillende Hol- landsche steden snelden ,,auxiliairen" ter verdediging van de vrijheid toe. De Haarlemsche Vroedschap was vrij sterk Patriotsgezind en liet door hare afge vaardigden ter Statenvergadering het voorstel doen ,,of men, daar de Kapitein-Generaal openlijk zijne toestemming aan de maatregelen der Staten van Gelderland gaf, hem het opperbevel over de krijgs macht der Provincie Holland wel langer zou kunnen toebetrouwen. Doch niet alleen de regeering, maar ook het aan zienlijkste deel der burgerij was den prins minder goed gezind. Er werd veel gesproken over maat regelen, die noodig zouden zijn om 's lands zaken beter te doen behartigen en een uitvloeisel van die stemming was de oprichting in den zomer van 1786 van een Burger-Societeit, die hare vergaderingen hield in het Logement de Gouden Leeuw in de Zijl straat. Dit genootschap, waarvan men na ballotage lid kon worden, hief een kleine contributie en werd door eenige uit en door de leden benoemde commis sarissen bestuurd. Men las er couranten, besprak de zaken van het Vaderland en van de Stad, redeneerde over de volksvrijheid, over de burgerrechten en over de gebeurtenissen van den dag, en gaf ieder gelegenheid zijn hart te luchten, zoodat er in die dagen veel der aanzienlijkste burgers tot het lidmaatschap toetraden. Nauw was deze Burger-Societeit opgericht of het boven reeds vermelde optreden van den Prins in Hattem en Elburg verontrustte den geest der leden, die van meening waren, dat de hoofdzetel der Patriotten in gevaar was eveneens door des Prinsen krijgsvolk te worden bezet.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1939 | | pagina 102