pleitte hij niet alleen voor eigen zaak, maar voor het algemeen vakbelang. Hij gaf toe, dat, ondanks deze nauwlettende zorg, er toch nog wel eens een paar slechte bollen geleverd konden worden, maar niet meer dan 5 Daar Schnee- voogt in den zomer zijn zaak niet verlaten kon, bezocht hij bij voorkeur 's winters zijn buitenlandsche relaties, waarbij hij tevens gelegenheid vond de met de door hem geleverde bollen verkregen broeiresultaten bij zijn klanten te controleeren. Hij vermeldt een aantal ver makelijke staaltjes van de klachten, die hem bij die be zoeken werden gedaan en waarvan hij steeds kon aan- toonen, dat ze een gevolg waren van slechte behande ling, maar niet van minderwaardige kwaliteit der bollen. Dergelijke klachten verneemt de tegenwoordige bloembollenexporteur ook nog geregeld, als is de kennis van de behandeling der bollen stellig beter dan in Schneevoogt's tijd. Men bedenke voorts, dat in tegenstelling met tegen woordig, nu groothandel regel en rechtstreeksche ver koop aan particulieren in het buitenland uitzondering is, gedurende de geheele 17e en 18e eeuwen, de Haar- lemsche bloembollen bijna uitsluitend rechtstreeks aan particulieren in het buitenland werden geleverd, met inbegrip van koninklijke en openbare tuinen. De ver koop aan wederverkoopers bepaalde zich tot weinige gevallen. Wel werden aan buitenlandsche adressen bloembollen in commissie gezonden voor den plaatse lijken verkoop. Schneevoogt legde er in zijn publicaties steeds den nadruk op, dat men de eerlijken en eerzamen onder de Haarlemsche bloemisten ten volle vertrouwen kon. Hij waarschuwde tegen het koopen van bloembollen op aucties in Hamburg, Altona, Lübeck, Danzig, Konings- 7

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 131