- 92 - bergen en andere plaatsen in het buitenland, waarheen geregeld de overschotten van het seizoen ter opruiming werden gezonden. De daar aangeboden bollen wilde hij voor geen 10% garandeeren. In 't algemeen is deze opvatting juist en voor alle tijden geldig. Evenwel is mij een geval bekend van den opbouw van buitenlandsche relaties tengevolge van de goede kwa liteit der naar de aucties gezonden bollen, die een doel treffende aanbeveling voor den Haarlemschen ver- kooper bij nieuwe handelsklanten waren geworden. Zijn reeds aangestipte verhandeling over Hyacinten- ziekten was uitgelokt door een in 1832 van wege de Pruisische Tuinbouwvereeniging te Berlijn uitgeschre ven prijsvraag over de bestrijding van een ziekte in de Hyacinten, ,,unter den Namen Ringelkrankheit oder weisser Rotz bekannt". De hyacintenteelt werd daar in die jaren met zooveel succes bedreven, dat de voor zitter in zijn jaarrede van 1826 niet schroomde de ver wachting uit te spreken, dat men weldra de Holland- sche bloembollen geheel zou kunnen ontberen. Stellig is het uitschrijven der prijsvraag een bewijs van de groote waarde, die men te Berlijn aan de bestrijding van het kwaad toekende en, om met Schneevoogt te spreken, niet gedaan om den Hollanders een dienst te bewijzen. Hij wees er in zijn verhandeling in het orgaan der vereeniging terecht op, dat de prijsvraag twee geheel verschillende ziekten gold en derhalve onjuist was ge formuleerd, en maakte tevens van de gelegenheid ge bruik om eenige onjuistheden in een vroeger verschenen artikel oyer Hyacinten recht te zetten. Van de verwekker dezer ziekten was destijds nog niets bekend en Schneevoogt moest toegeven, dat zelfs bij de nauwkeurigste persoonlijke controle der bollen, toch nog ringzieke exemplaren daaraan konden ontsnappen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 132