- 94 Uit het rapport blijkt, dat behalve bloembollen, door Schneevoogt ook ananassen, druiven en peren werden gekweekt en dat er een uitgezochte verzameling sier planten was, waarvan er vele afzonderlijk worden vermeld. Schneevoogt's culturen staken dus, zoowel wegens veelzijdigheid als kwaliteit, ver uit boven die van zijn vakgenooten. Van zijn persoonlijken studiezin legde de botanische en tuinbouwbibliotheek getuigenis af, die hij zijn bezoekers toonde en rijk voorzien was van be langrijke Duitsche werken, die den Schotschen tuin bouwers volkomen onbekend waren. Groot is het aantal nieuwe verscheidenheden onder de bolgewassen, dat door Schneevoogt gewonnen is. Vele daarvan kwamen eerst bij de liquidatie zijner firma in handen van anderen en behoorden vele tien tallen van jaren tot de voornaamste handelssoorten. Als zoodanig mogen vermeld worden de enkele vroege tulpen Rose la reineDuchesse de Parmex) Artis, Brutus, Cerise gris de lin, Chrysolora, Le matelas, Roi cramoisiRose gris de linRose luisante, Rose tendre en de dubbele vroege Gris de lin pale en Helianthus. Op de liquidatieveiling werden verscheidene koopen zaailingen gekocht door G. Leembruggen (1801-1861), een liefhebber-kweeker te Lisse, die de vele zeer verdienstelijke vroege tulpen met schildersnamen gewonnen en in den handel ge bracht heeft. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de 1Deze tulp is genoemd naar Marie Louise, de tweede vrouw van Napoleon, die later, achtereenvolgens gehuwd met Neipperg en Bom- belles, regeerende hertogin van Parma werd (1815-1847). Haar merk waardige officieele titel (in de correspondentie van haar administrateur) was Sa Majesté (als voormalig keizerin) l'Archiduchesse (wegens haar Oostenrijksche geboorte) Duchesse de Parme (werkelijke titel). Zij droeg jaarlijks aan Schneevoogt belangrijke bollenorders op.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 134