- 97 - Kunstbeschouwingen te zijnen huize werden door zijn vrienden gaarne bijgewoond. Wanneer de kenner der Haarlemsche schilderschool, A. van der Willigen (1766-1841) daarbij tegenwoordig was, zal deze de aanwezigen voortreffelijk hebben kunnen voorlichten. Johannes Müller (1786-1853) de vermaarde Amster- damsche uitgever, die in levendig verkeer stond met ge leerden en staatslieden, behoorde tot Schneevoogt's vriendenkring en was een geregeld bezoeker van zijn gastvrije woning. Ook de muziek had de belangstelling der familie. Dit kan althans worden afgeleid uit een in een (niet nader aangeduid) blad geplaatst artikel van den zoon Carl, waarin hij aandrong op ,,een weinig meer stilte" op concerten ,,van lieve voorname dames, die geene ooren voor de muzijk schijnen te hebben en valsche bon ton voor echte bon ton aan de menigte tot ergernis van kunstminnenden zouden willen opdringen". En de brief uit den Haag (23 Maart 1830) waaraan deze bijzonderheid ontleend is, voegt er aan toe: ,,Als dit nu tot eenige aardigheden of grappige combustien onder de lieve sexe te Haarlem mogt aanleiding geven, zou ik zoo gaarne daarmede bekend gemaakt worden, waartoe my casu quo recommandere". Na den val van Napoleon was de algemeene, jaren lange, verarming ingetreden, die ook de prijzen der bollen had doen dalen en het karakter van den handel grondig gewijzigd had. Oude firma's verdwenen, nieuwe kwamen op, die zich met geringer winst tevreden stelden, daar de firmanten lager eischen aan het leven stelden. In 1835 gaf een expediteursfirma te Londen aan de firma Voorhelm Schneevoogt te kennen, dat de bloembollenhandel voor de wederverkoopers aldaar „niet gelijk voorheen" was „uit hoofde van de menigte

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 137