- ioo - handen is van knoeyers". Deze laatste uitspraak was in haar algemeenheid stellig onjuist. Er mogen onbe trouwbare leveranciers geweest zijn, gelukkig waren er, behalve Voorhelm Schneevoogt, een aantal solide bollenfirma's, maar die de teekenen des tijds beter ver stonden dan de aloude firma. Schneevoogt zelf was onder zijn besluit ontmoedigd en terneergeslagen. Zijn zoon Gustav, die toen te Leiden studeerde, trachtte hem op te beuren en te be moedigen. Hij deed dit in een tot zijn ouders gerichten brief, die een typisch staal is van de ouwelijke bezadigd heid, die toen blijkbaar de jongelingschap eigen was en men zeker niet verwachten zou van den lateren Gids redacteur uit Potgieter's tijd. „O mogten zij uit uw midden, die met moed en bedaardheid de U te wachten staande verandering ondernemen, die bedaardheid blijven behouden, die hun, wanneer zij niet uit over spanning, maar uit raisonnement ontstaat, de zekerste waarborg van tevredenheid in alle omstandigheden des levens is; en mogten zij, bij wien dit niet het geval is, bij wien de gedachte aan het verledene al het goede van de toekomst verduistert en vergalt, al het onaangename van de tegenwoordigheid dubbeld drukkend en be zwaarlijk maakt, o, mogten zij door de dankbare her innering aan vroeger geluk liever in staat gesteld worden het tegenwoordig ongeluk met gelatenheid te dragen, o, mogten zij alle troost vinden langs den weg, die voor elk Christen openstaat, en mogt hun dit nog- thans niet gelukken, mogten zij zich dan resigneren in onveranderlijkheid van hun lot, iets dat van elk redelijk en verstandig wezen gevergd kan worden, en minder moeyelijk wordt, zoodra men slechts den ernstigen wil heeft om door vorig geluk en vroegere genoegens niet blind gemaakt en afgestompt te wor-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 140