- 4 - Het vereenigingsjaar werd geopend met een Wande ling langs de Haarlemsche straten en grachten, welke den leden in frissche kleuren en geuren in de Hoofd wacht werden opgediend door de gemeente-archivaris Mejuffrouw Dr. G. H. Kurtz. Uit den topografischen en historischen atlas van Haarlem toonde de spreekster een keur van oude stadsgezichten in aquarel en teeke- ning zooals C. van Noorde, F. A. Milatz, C. Sprin ger, C. Ekama, P. van Alff en nog velen anderen deze in hun tijd zagen. De secretaris van den Bond Heemschut A. A. Kok sprak op io April over: „Uit den strijd tegen de ont siering en voor het behoud der schoonheid in de stad", een onderwerp dat den spreker zeer na aan het hart ligt daar Heemschut sedert zijn oprichting in 1910 het zwaard tegen de ontsiering heeft opgenomen. Veel werd bereikt en de instelling van de plaatselijke schoon heidscommissies bewerkte dat de reclame in goede banen werd geleid en dat er bij het bouwen in een oude omgeving voorlichting en leiding werden verstrekt. Spreker betreurde dat Nederland geen monumenten wet bezat en weinig zal hij hebben kunnen bevroeden dat reeds op 21 Mei aan zijn verlangen zou zijn gevolg gegeven. Op dien dag publiceerde de Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht het „Besluit betreffende den wederopbouw I", dat het volgende in artikel 4 bevat: „Werken en gebouwen, die als monument zijn aangemerkt door de daartoe bevoegde instantie, mogen niet worden gesloopt of veranderd dan na voorafgaande bestemming van de Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg." Van hoogerhand is dus het afbreken of wijzigen van elk oud bouwwerk verboden. Hiermede is ook een van onze wenschen vervuld: hoe vurig hebben wij niet naar

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 14