ELSWOUT c. A. EN DE MILITAIREN SEDERT DE BATAAFSCHE REPUBLIEK Daar in Haarlem gedurende de 19e eeuw meesten tijds een garnizoen gelegerd is geweest en exercitie terreinen hiervoor in de onmiddellijke omgeving der stad ontbraken, gelijk ook nu nog, heeft de overheid ter verkrijging daarvan, al spoedig het oog laten vallen op de uitgestrekte duincomplexen onder Overveen en Bloemendaal, zoodat de eigenaren dier gronden groote gedeelten van hun bezit als oefenterrein gebruikt zagen. Ook Elswout kon zich in een dergelijke belangstelling verheugen en reeds in 1803 had een legerafdeeling van den Franschen overheerscher haar tenten opgeslagen in de omgeving van het oude Kraantje-Fek of Rockaerts- duyn, dat mede aan dit feit zijn bekendheid dankt, immers ,,in alle buitenlandsche papieren werd er van gesproken, om het kamp, dat hier in de nabijheid op de twee vlakken gelegen was". A. Loosjes Pz in zijn Hollands Arkadia, 1804, blz. 99, gaat dan voort: „Schoon de omstandigheid, die het veroorzaakte, te bejammeren was, heb ik meermaalen met genoegen dat vreemd gezigt in onze duinen gezien, en het scheen, dat het den Amsterdammers ook bizonder in den smaak viel, althans welk eene menigte bezocht die streek, bijna dagelijks, en voornamelijk op Feest- en Zondagen. Ver rukkelijk was op een schoonen dag vooral het kamp agter Elswoud door de boomen te zien. De drie rijen tenten en de bewegingen der Militairen maakten een treffend gezigt. - Vooral was het fraai te zien, toen de Generaal Dumonceau over de troupen de revue kwam

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 168