- 125 - Overveen is nog bekend als „Het Oude Excerceer- veld". Verder werd in de overeenkomst bepaald, dat langs het buitenverblijf „Belvédère" een nieuw rijpad (de tegenwoordige Tetterodeweg) zou worden aangelegd door het Middenduin naar het exercitie-terrein, terwijl voorts werd gestipuleerd, dat de Pluymslaan (oud rijpad naar Middenduin door Belvédère, sedert 21 April 1874 voor het publiek afgesloten) evenals de weg naar Kraantje Lek, niet door de cavallerie zouden worden bereden. Het contract werd aangegaan voor den tijd van vijfentwintig jaren (1 Jan. 1848-ultimo Dec. 1872). Hield echter in Haarlem „geene genoegzame Cavallerie garnizoen", dan zou het stadsbestuur zich aan zijn verplichtingen kunnen onttrekken. Nog stond de heer Borski „provisioneel voor den tijd van driejaren" af een duinvlakte, ter grootte van ruim één ha, gelegen ten Noorden van het Jodenkerkhof te Overveen „om ten dienste der Infanterie en Schutterij gebruikt te worden tot het schieten naar de schijf." Tot 1902 heeft de Haarlemsche Schutterij 's zomers hier haar oefeningen gehouden. Het duurde echter niet lang of het exercitie-veld werd een bron van kleine onaangenaamheden; de mili tairen stoorden zich weinig aan de grenzen van het hun toegewezen terrein, zoowel officieren als minderen, het geen de rust in het omliggende jachtveld niet ten goede kwam. Dientengevolge werden verscheidene brieven, die vaak in heftigheid voor elkaar niet onderdeden, ge wisseld tusschen den rentmeester van Elswout, Johann Jacob Janssen (1813-1874), broeder van den toen- (1) In het najaar van 1890 stond het geheel blank, en nadat in Nov. van dat jaar de vorst was ingevallen, diende het de schaatsenrijdende jeugd, daar de Brouwerskolk te klein bleek, tot een goede ijsbaan.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 173