- 129 - der Joden hun tijd korten met het jagen op het naburig duingebied van Elswout. Mede wegens het feit, dat zij hier de door den heer W. Borski III op het buiten verblijf Belvédère gefokte fazanten afschoten, besloot deze van het bestuur der synagoge het duinterrein, behalve het voor kerkhof benoodigde, aan te koopen, ten einde ook over dezen grond zeggenschap te hebben, terwijl hij zich verbond zelf niet op het gekochte te jagen. Het was ook in dezen tijd, dat Elisabeth, keizerin van Oostenrijk (1837-1898) vaak 's zomers te Zand- voort verblijf houdende, vele ritten te paard door de duinen maakte, steeds door een klein gevolg vergezeld. Deze ritten, waarvoor van den eigenaar van Elswout toestemming was verkregen - zelfs een bizondere per soonlijke vergunning om te paard de Brederosche Berg, tusschen Bloemendaal en Santpoort, te beklimmen - waren met paaltjes uitgezet, opdat het gezelschap niet zou verdwalen. Omstreeks 1906 wordt voor vijfentwintig jaar ver huurd aan de gemeente Haarlem, ten behoeve van het garnizoen, een gedeelte duin ten noorden van het Jodenkerkhof, tegenwoordig bekend als de „Schiet banen", wijl in de overeenkomst was bepaald, dat op dezen grond vijf schietbanen zouden worden aan gelegd, waarvan twee van 1000 m lengte. De gemeente had dit terrein gehuurd voor 40,- 's jaars, doch weer onderverhuurd aan den Staat der Nederlanden voor het tiendubbele. Toen in 1930 de huurtijd was ver streken, besloten de eigenaren niet weder tot verhuur over te gaan, daar van bewoners van huizen aan den Hoogen Duin-en-Daalschen weg te Bloemendaal klach ten waren gerezen, dat zij niet meer veilig waren voor de vèrdragende geweer- en mitrailleurkogels. Na eenige

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 177