- i30 - jaren niet te zijn gebruikt werden de banen 4 en 5 tot wederopzegging verhuurd aan de Bloemendaalsche Burgerwacht, vertegenwoordigd door de lieeren C. D. van der Vliet, A. J. P. Janssen en P. Langendonk, op 29 Sept. 1932. Bij het uitbreken van den Wereldoorlog in Aug. 1914, werden in de stallen en koetshuizen op Elswout on geveer veertig militaire paarden ingekwartierd. Be houdens de naaste omgeving van de stalgebouwen, heeft het buiten toen weinig schade geleden. Verder onder ging het oefenterrein, want als zoodanig werden de schietbanen ook gebruikt, een uitbreiding en wel op 1 Juli 1916, toen aan den Staat, vertegenwoordigd door den Gen.-Maj. Comm. Ie Div., J. van Delft, verhuurd werd voor één jaar met stilzwijgende wederinhuur, echter voor geen langeren tijd dan de mobilisatie van het Nederlandsche leger mocht duren, ongeveer 40 ha duin voor 41,50 per jaar, ten Noorden van de Schietbanen, welk terrein nog heden ,,Het Militaire Veld" wordt genoemd. Afgezien van een lange reeks bepalingen, was men overeengekomen, dat na afloop der mobilisatie de 40 ha duingrond weer in goed beplanten, stuifvrijen staat zou worden opgeleverd, hetgeen niet overbodig was, getuige het feit, dat na zeer korten tijd door de soldaten te zijn gebruikt, het duin vrijwel geheel rauw was, en het door het mulle zand haast onbegaanbare terrein de militairen er de naam van „Moordkuil" aan deed geven. Omstreeks 1920 was het duin met groote moeiten en kosten f 27.000,-) weer eenigszins in zijn ouden toestand gebracht; thans is het daar met dennen beboscht. Voorts is het beloop der zandwegen in het gansche, tot Elswout behoorend, duin in de periode 'i4-'i8 door de militaire overheid verbeterd, terwijl nieuwe wegen zijn geprojecteerd en ook enkele aan-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 178