gelegd. Aanvankelijk werden deze wat berijdbaar ge maakt door ze met van Gelderland uit aangevoerde heide te bedekken. Na den oorlog echter is de verhar ding (met puin, sintels en grint), verbetering, en het maken van nieuwe wegen zeer krachtig door de eige naren ter hand genomen, zoodat thans een tamelijk uitgebreid „wegennet" de duinen van Elswout ge makkelijker toegankelijk heeft gemaakt. Na den Wereldoorlog zijn de voor militaire doel einden in gebruik genomen terreinen en gebouwen weder vrijgegeven en tot voor enkele jaren heeft Els wout met het Nederlandsche leger weinig te doen gehad. Omstreeks i93Ö-'37 evenwel ging het vrij beperkte garnizoen van Haarlem weer schieten op de door de Bloemendaalsche Burgerwacht gehuurde schietbanen: dit met goedvinden der eigenaren. Een grooten ommekeer bracht het uitbreken van den oorlog in 1939 en de daarop volgende mobilisatie van het leger. Eind Augustus van dat jaar werden het poortgebouw en de stallen en koetshuizen gerequireerd om er een afdeeling pantserafweergeschut in te legeren, terwijl Elswout den avond van den 8en Mei 1940 de school voor reserve-officieren der cavallerie met onge veer vijfenzeventig paarden zijn domein zag binnen trekken, die na een tiendaagsch verblijf genoopt werd het veld te ruimen. Sedert 20 Mei 1940 is, met slechts een korte onderbreking, vrijwel het geheele buiten met de bijbehoorende duinen opgeëischt en in gebruik ge nomen, terwijl voorts op last van de bezettende macht een aanvang is gemaakt met het inrichten van het heerenhuis, stallen en poortgebouw voor militaire doel einden. C. W. D. Vrijland - i3i -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 179