- 136 - er veranderd sinds dien tijd! Vergeefs zou van Eeden nu Haarlems Klokkenspel (Saxifraga granulata L.) in den Hout zoeken en de reigerkolonie is er sinds lang ver dwenen! Wat waren de Bolwerken in die dagen be koorlijk en hoe rustig; er huisde zelfs een otter! Het uitzicht op de duinen bij zonsondergang was verrukke lijk, vooral wanneer men achter het huis van Miran- dolle 1) stond. In die dagen zag men niet tegen een eindje loopen op. Toen ik in de eerste klasse der H.B.S. zat, kwamen iederen morgen twee jongens te voet uit Beverwijk naar school; in Velsen en Santpoort sloten anderen zich bij hen aan, zoo ging het 's middags ook weer terug. Voor zoover ik kan nagaan is het hun best bekomen en hebben zij een gezegenden leeftijd bereikt. Op een goeden Woensdag had ik vergeten proefwerk op te teekenen; voor het gemak ging ik met een vriend de opgave halen bij onzen schoolmakker - later officier van gezondheid bij de Marine - in de Wijk! Zeer in trek bij de jongelui van beiderlei kunne waren destijds de orgelconcerten in de Sint Bavo; ik vrees echter, dat het niet de muziek was, die ons daar heen dreef. In die dagen liep men tijdens het concert door de kerk in ware pantoffelparade rond, wat wel zeer storend voor de echte liefhebbers moet zijn ge weest en later dan ook veranderd is. Voor ons jongens en meisjes was het een gezochte gelegenheid elkaar tegen te komen. Men moet niet vergeten dat er van een omgang zooals thans bestaat geen sprake was: alleen op het ijs kon men ongedwongen met elkaar verkeeren en als er sneeuw lag kon men een meisje met de slede af halen of thuisbrengen na dansles of een partijtje. Daar men de sneeuw liet liggen, waren er meer sneeuwbal- (1) De villa, waar thans de Raad van Arbeid zetelt.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 184