- i37 - gevechten dan thans. Op een goeden dag had er na twaalven op het Prinsenhof een hevig gevecht plaats; een politieagent trachtte hier een einde aan te maken, doch plotseling vereenden beide partijen zich tegen hem en de arme diender moest op een holletje de vlucht nemen: hij rende de Jacobijnestraat uit, de Paarlaar door en nam eindelijk de wijk in den winkel van Davidson in de Anegang! De politie was overigens ons jongens nogal genadig en vooral Klein Keesje was zeer populair bij ons. Voor de koddebeiers waren wij banger wanneer wij ontdekkingstochten door de duinen deden, die in mijn jonge jaren voor ieder open lagen. De eerste storing van het ongerepte schoon en de heerlijke een zaamheid was de aanleg van de spoorlijn naar Zand- voort. Dit visschersdorp was toen nog schilderachtig met al zijn pinken op het strand en den vischafslag. Ge woonlijk liepen wij heen door de Zandvoortsche laan en terug langs het visscherspad door de duinen, dat korter en vrijer was. In het najaar liepen we graag van Kraan tjelek achter Elswout om naar den Aerdenhout om te kijken of er soms houtsnippen in de Houwen zaten, die daar uitgespannen stonden. Mariënbosch, waar een notweg over liep, was toen nog beboscht; de jongens De Neufville woonden er, die dagelijks met een ezel wagentje naar school kwamen. Op de aloude boerderij 't 's-Gravenhek woonde onze boterboer, bij wien wij iederen zomer een dag op bezoek werden genoodigd. Hij kwam ons met den disselwagen halen en bracht ons 's avonds in halfdonker door Leiduin weer terug. In ge dachten ben ik den goeden man nog dankbaar voor die prettige en tevens leerzame dagen. Leiduin was zeer bij ons in trek; in den trektijd gingen wij naar het vinken kijken op de baan bij het Oranjewater. Wij brachten dan salamanders en hagedissen mee, die soms tot

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 185