Ir. JOHANNES BERNARDUS VAN LOGHEM i g October 1881-26 Februari 1940 Van Loghem werd geboren te Haarlem, waar hij de H.B.S. bezocht. Daarna bezocht hij de Technische Hoogeschool te Delft en behaalde in 1909 het diploma voor Bouwkundig Ingenieur. In de kracht van zijn leven is Van Loghem heen gegaan. Zijn sportieve verschijning deed een zoo vroeg scheiden niet verwachten en velen zullen zijn spranke lenden geest een langer leven toebedacht hebben. Hij was een idealist en een begaafd architect, die belangrijk werk gemaakt heeft. Zijn ideëele levenshouding maakte hem ontvankelijk voor het nieuwe, dat zich volop vol trok en nog voltrekt in onze twintigste eeuw. Zijn eerste werk is beïnvloed door Berlage, het is gezonde bak- steenbouw waarin het constructieve element wordt geaccentueerd. In dezen tijd bouwt hij woonhuizen in Haarlem aan de Vijverlaan, Oosterhoutlaan, Wagen weg, Juliana van Stolberglaan, Westerlaan en Midden laan. Volop menschelijk zijn deze woningen, met een lichte neiging naar het romantische, wat vooral in zijn eigen woonhuis aan de Zonnelaan naar voren treedt. Hierna verlaat Van Loghem het terrein van de nog aan traditie gebonden vormgeving en komt hij onder de bekoring van cubistische stroomingen. In deze periode ontstaan zijn woningen in het Zuiderhoutpark en die van de woningbouwvereniging Tuinwijk Zuid. Hierin wordt naar plastische werking gestreefd, ze worden daardoor levendig van silhouet. Bij den woningbouw „Tuinwijk Zuid" past hij een grooten gemeenschappe-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 21