lijken tuin toe, terwijl elke woning slechts een klein stukje grond krijgt. Deze tuin heeft zich in den loop der jaren tot een bijzonder fraai, bescheiden park ont wikkeld en vormt een attractie voor de geheele buurt. Hij probeerde hier nieuwe constructie-methodes, die geen succes bleken, waardoor deze huizen in een kwa den reuk kwamen te staan. Dit is zeer te betreuren, want ze vormen ook door hun afwijkenden platte grond - een interessante oplossing voor het z.g. rijenhuis. Zijn idealistische levenshouding beperkte zich met tot zijn werk, doch was de bron voor zijn geheele leven en beïnvloedde zijn sociale opvattingen. Hij nam een proef met een collectief teekenbureau en raakte door zijn vooruitstrevende denkbeelden verwijderd van den meer conservatieven burger. Dit alles was met bevor derlijk voor den bloei van zijn praktijk, doch deed hem niet afzien van den weg, dien hij zelf als juist oordeelde. In de woningen van de woningbouwvereeruging Huis ter Cleeff" aan de Kleverlaan en voor die van de vereeniging „Rosenhaghe" nabij de Zijlweg, gaat hij nog door op het principe, dat hij in „Tuinwijk Zuid begonnen was, om dan voor „Tuinwijk Noord aan den Kleverparkweg tot grooter eenheid te geraken. De cubistische plastiek wordt hier verlaten, terwijl de afdekking met een zeer flauw hellende kap de muren beter tegen inwateren behoedt. Door groepeering van hoogere en lagere huizen is een interessante afwisseling tot stand gekomen, waarbij met talent gebruik is ge maakt van de gebogen straatwanden, die in dit com plex voorkwamen. Deze huizen vormen een overgang naar zijn latere werk, ze zijn vrij van romantiek en groot gezien zonder demonstratief te worden. De ver scheidenheid der vormen is tot een harmonische een heid samengegroeid.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 22