Zijn eerste werk is „ontworpen", het sluit bij de tra ditie aan, zijn latere werk is „ontworpen" en tracht nieuwe wegen te begaan, daartusschen in ligt het com plex van „Tuinwijk Noord", waarvan men zeggen kan, dat het „gegroeid" is. Dit werk is niet traditioneel, het is ook niet nieuw, maar natuurlijk en als zoodanig kern gezond en onvergankelijk. Voor een zoekenden geest is het te begrijpen, dat hier mede geen eindpaal werd bereikt. Aesthetisch gezien, mogen we het betreuren, maar verklaarbaar is het, dat Van Loghem niet tevreden bleef met dit resultaat. Hij voelde voor den vooruitgang en wilde daarvan getuigen: propagandistisch wilde hij zijn. Hij richtte zijn oogen op een ver doel, zag niet links of rechts of achterwaarts, hoewel hij besefte, dat ook daar schoone mogelijkheden lagen. Deze intellectueele houding teekent zich in zijn verder werk af, het wordt propagandistisch en boet daardoor in aan de natuurlijke harmonie van het ge groeide. Zijn ideëele levensinzichten deden hem in 1926 naar Rusland trekken, toen hij meende, dat daar een nieuwe wereld zou worden opgebouwd, gebaseerd op hooge menschelijke waarden. Een mooie tijd brak aan, waarin pionierswerk werd verricht ten bate van een gemeen schap, die zijn volle sympathie had. De praktijk van het communisme bleek echter bij de ontwikkeling steeds verder van het ideaal af te wijken en zoo zocht hij in 1928 weer de lage landen aan de Noordzee op, waar hij zijn hooggestemde gedachten zuiver trachtte te houden van de grove praktijk. Hij vestigde toen zijn kantoor in Rotterdam; in dezen tijd ontstonden het sportfondsenbad te Haarlem (in samenwerking met arch. Muylaert), een Ontspan ningshuis voor den Bond van Overheidspersoneel -II- 2

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 23