- 15 - zooveel verwachting begonnen werk al weder afbreken Van de functies, die Enschedé in het openbare leven vervulde, mogen hier nog worden genoemd het lid maatschap van de Provinciale Staten van Noord holland, dat hij van 1935-1938 bekleedde, het voor zitterschap van de Vereeniging „Pro Juventute" te Haarlem, de betrekking van diaken der Waalsche ge meente en het lidmaatschap van het uit Haarlemmers en Amsterdammers bestaande Bestuur van het Vader- landsch Fonds tot aanmoediging van 's Lands Zee dienst, dat de Kweekschool voor de Zeevaart te Am sterdam onderhoudt. Hij was ook een der Hoofden van de Sociëteit „Trou moet Blycken". In zijn vrijen tijd hield Enschedé zich bezig met zijn postzegelverzameling en met werken in zijn tuin, en in zijn vacanties ging hij op reis, het liefst naar Italië; de op het gymnasium ontvangen klassieke opleiding was aan hem welbesteed. Van zijn reizen kon hij onder houdend vertellen; over een bezoek aan San Michele, het huis van Axel Munthe op Capri, heeft hij destijds in het tijdschrift Op de Hoogte geschreven, en van een reis naar Konstantinopel en Ankara vertelde hij in „Brieven uit het land der Turken". Een man als Adriaan Enschedé missen wij noode. Natuurlijk in de eerste plaats om de diensten die hij nog aan de maatschappij had kunnen bewijzen, maar ook om zijn figuur in onze samenleving, die nog her innerde aan de distinctie van een tijdperk, dat tijdens zijn leven al bezig was te vergaan, en nu wel geheel als „ancien régime" moet worden gezien. Een zachte stem, een vriendelijke blik, hulpvaardig, onderhoudend, zoo zal ieder, die hem gekend heeft, zich hem herinneren. Mr. C. W. Thöne

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 29