- i8 - Evangelie in Spanje". Reeds gedurende zijn predikant zijn in Haarlem had hij een uitgebreide studie gemaakt van den strijd, welken het Protestantisme in Spanje had moeten doormaken. In 1901 verscheen zijn boek „De Hervorming in Spanje in de zestiende eeuw". Door zijn tante, Jonkvrouwe Van Loon, was bovengenoemde Vereeniging opgericht en zij had zich met hart en ziel daaraan gegeven. Enkele malen bezocht mijn Vader in haar gezelschap Spanje en reeds vóór haar overlijden nam hij haar taak over en werd Secretaris-Penning meester der Vereeniging. Hij was het, die het werk be kend maakte in het geheele land door de vele lezingen, vaak met lichtbeelden, die hij ook in de verst afgelegen plaatsen hield. Met de predikanten in Spanje onder hield hij een geregelde briefwisseling en de corres pondentie met de contribuanten en andere belang stellenden in ons land zelf, bleef geen dag onbeant woord liggen. Het spreekt vanzelf, dat hij zeer geleden heeft onder de gebeurtenissen in Spanje gedurende de laatste jaren. Iemand noemde dit werk eens het particulier jacht terrein van mijn vader; inderdaad, jaren lang rustte deze arbeid enkel op zijn schouders, totdat hij mede werkers vond. Het moet echter zeker niet zóó worden opgevat, alsof hij geen belangstelling voor ander Zen dingswerk zou hebben gehad. Het tegendeel is waar. Hij wilde steeds de gemeente wakker maken voor haar taak in de Zending en heel dikwijls hebben zendelingen uit Indië en Afrika in ons ouderlijk huis gelogeerd, als zij in Haarlem lezingen hielden over hun werk. Nadat hij het predikambt had neergelegd, was het te voorzien, dat zijn werkzame geest niet werkeloos zou blijven. En inderdaad, in het rustige Aerdenhout, waar hij zich gevestigd had, wijdde hij zich aan de levens-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 34