- 19 - beschrijving van zijn grootvader Jacob van Lennep. Veel arbeid moest verricht worden, veel materiaal uit het omvangrijk archief gerangschikt en bestudeerd worden, voordat het werkelijk tot schrijven kwam, maar in 1909 verscheen „Het Leven van Mr. Jacob van Lennep", waarvan na enkele jaren een tweede druk het licht zag. Jammer genoeg is er later niets meer van zijn hand v verschenen, hoewel de plannen er wel voor waren. De verdere jaren zijn gevuld met zijn arbeid voor de zoo even reeds genoemde Vereeniging „Het Evangelie in Spanje", zijn uitgebreide correspondentie en zijn vele bestuurslidmaatschappen. Hiermede ben ik aan het einde gekomen van de opsomming der voornaamste feiten uit zijn lang leven. Nog een enkel woord over zijn begaafdheid. Als hij geen predikant was geworden, zou hij de geschiedenis hebben gekozen. Hij was een historiekenner bij uit nemendheid en het viel menigeen op, hoe zijn biblio theek naast theologische boeken voornamelijk bestond uit historische werken. Zijn geheugen, ook op dit ge bied, was opmerkelijk. Gedichten, feiten, data, namen, alles wat hij eenmaal gehoord of gelezen had, bleef in zijn geheugen bewaard. Dit verklaart ook zijn talen kennis. Zelfs op ouderen leeftijd leerde hij zeer gemak kelijk nieuwe talen. Hij begon dan met den Bijbel in die vreemde taal te lezen, en daar hij zijn Nederlandschen Bijbel uit het hoofd kende, kostte het hem geen moeite de vreemde woorden te begrijpen. Voor zeer velen was hij een trouw vriend, zoowel in zijn brieven als in zijn bezoeken. Voor velen is hij tot zegen geweest, zeker voor meer dan wij weten. Voor zichzelf had hij het niet gemakkelijk, maar van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 35