- 29 - steden werden door hem aangelegd zooals bij Breda, Tilburg, Groningen, Rijssen, Meppel, Schoonhoven, Coevorden, Maastricht, Arnhem, Nijmegen, Kampen, Zaltbommel, Goes en andere; oude buitens herschiep hij met talent. Ook de Haarlemmerhout, de Alk maarder hout, en het Bloemendaalsche bosch werden door hem met beleid en kennis en eerbied voor het bestaande, doch met een open oog voor de toekomst mogelijkheden hervormd. Oudere lezers zullen zich herinneren, dat dit, vooral in Haarlem, met veel strijd gepaard ging. In de omgeving van Haarlem werkte hij, onder veel meer, op Spaarnberg en Duin en Kruidberg bij Sant poort, de Beek (aanleg in 1884) en Wildhoef in Bloe- mendaal, Belvedere, Vaart en Duin en Elswout bij Overveen, Kennemerduin en Meerenberg bij Heem stede. De renbaan Woestduin werd door hem gemaakt en Thijsse's Hof door hem ontworpen. Wie een schoonen, gaven indruk wenscht te ont vangen van het scheppings-genie van Springer, zich uitend in het handhaven van de groote lijnen naast de verzorging van de détails, ga rond in het villa-park Duin en Daal bij Bloemendaal. Tot zijn laatste groote werken behooren het ontwerp voor den beroemden Zeeweg van Overveen naar Zand- voort en de aanleg van de Algemeene Begraafplaats in Bloemendaal, waar thans zijn laatste rustplaats is. Naast landschapsarchitect was Springer in de eerste plaats dendroloog en als zoodanig was hij de eerste in den lande. Met zijn kennis en ervaring vuurde hij anderen aan en zoo ontstond onder zijn invloed een groep jongeren, die de wetenschap der dendrologie lief kreeg en de verbreiding dier kennis voortzette. Ook over dendrologische onderwerpen publiceerde hij veel

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 49