Mr. Dr. ANTONIE BARON RÖELL 21 Augustus 1864-29 November 1940 Nu ik mij neerzet om, ter voldoening aan een tot mij gericht verzoek, enkele woorden te schrijven ter her innering aan Mr. Dr. A. Baron Röell, gevoel ik het eenigermate als een bezwaar, dat ik hem, voordat hij den i6den Januari 19x5 op ruim vijftigjarigen leeftijd als Commissaris der Koningin zijn intrede in Haarlem deed, slechts zeer oppervlakkig kende en dientengevolge over zijn eerste vijftig levensjaren, de jaren van zijn vorming en de jaren, waarin een man het hoogtepunt van zijn krachten bereikt en veelal reeds overschreden heeft, niet meer dan enkele meer algemeen bekende feiten kan mededeelen, Ik laat ze volledigheidshalve hieronder in dorre opsomming volgen. Geboren te 's-Gravenhage den 21 sten Augustus 1864, bezocht Antonie Röell in die gemeente de Lagere School en het Gymnasium, waarna hij in 1883 als student te Leiden werd ingeschreven. Hij promoveerde aldaar op 4 April 1892 in de rechten op stellingen en in de staatswetenschappen op een proefschrift, getiteld: „Wetgeving op de huisvesting van arbeidende klassen". Na gedurende een paar maanden als advocaat te zijn ingeschreven geweest, ving hij op 7 September van dat jaar als adjunct-commies der 2de klasse ter Provinciale Griffie van Gelderland zijn administratieve loopbaan aan. Nog geen jaar daarna, op 15 Augustus 1893, ging hij als Commies-Chef eener afdeeling naar de Provin ciale Griffie van Overijssel over. Op 20 November 1895 gehuwd met Jonkvrouwe A. Baronesse de Vos van Steenwijk, die hem gedurende zijn verdere leven met groote toewijding en algeheele overgave van haar per- 4

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 71