- 45 - provinciale besturen was daarvan het gevolg, een uit breiding, die haar hoogtepunt vond na 1915. Wat is er in die jaren al niet in Noordholland tot stand gebracht, dat voor de Provincie en haar inwoners van groot nut is geweest en nog is, doch dat een aan zienlijke verzwaring meebracht van de taak van Gede puteerde Staten en in de eerste plaats van hun Voor zitter, die zich steeds van alle stukken, die in de vergade ringen van het College ter sprake kwamen, van te voren op de hoogte had gesteld en in verschillende ge vallen in de voorbereiding een belangrijk aandeel had gehad of daartoe het initiatief had genomen. Want, hoewel geenszins een wereldbestormende revolutionnair, hij zag en begreep de eischen van den nieuwen tijd en wist daarmede mee te gaan. Een opsomming van dat alles te geven zou mij te ver voeren; ik zou daardoor de grenzen van een stukje als dit overschrijden, maar meen toch mededeeling te mogen doen van één wijziging in den gang van zaken, die hem in het bijzonder ter harte ging en die ook veel van zijn tijd en werkkracht vergde, ik bedoel de wijze, waarop de voorbereiding van de beslissingen in ge schillen geschiedde. Werd voorheen uitsluitend op de gewisselde stukken en ingewonnen adviezen recht ge sproken, reeds in Juli 1915 werd besloten, dat partijen in bepaalde gevallen door Gedeputeerde Staten zouden worden gehoord, een verbetering in de rechtspraak van dat College, die het rechtsgevoel van zeer velen heeft bevredigd. De Voorzitter leidde de zaak dan in met de voor lezing van een door hem persoonlijk met groote be kwaamheid samengesteld overzicht van den inhoud der voor de kennis van het geschil noodige bescheiden en van de wederzijds aangevoerde argumenten, waarna hij

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 73