- 47 - over elkaar staan, immer was het de Voorzitter, die de partijen bijeen wist te brengen, hetzij door overreding of door een bonmot, te rechter tijd uitgesproken, hetzij door het aanbrengen van een redactioneele wijziging in een betwist gedeelte van een ontworpen brief of be schikking. Van strijd en overwinning van een minder heid door een meerderheid was hij een tegenstander en tot stemming werd dan ook niet overgegaan, voordat hij de uiterste pogingen had aangewend, om, zooals hij dat placht te noemen: „alle koppen in één zak te krijgen". Als daarvoor noodig was, zich bij anderer meening neer te leggen, was hij daartoe, althans in minder belangrijke aangelegenheden, bereid, hetgeen hem te gemakke- kelijker viel, doordat hij niet was aangesloten bij eene politieke partij, aan welker programma hij zich min of meer gebonden voelde. Want van politiek was hij wars en had hij, naar hij zeide, geen verstand; hij trachtte steeds datgene te bereiken, wat hij op grond van eigen ernstige overweging het beste achtte. Deze opvattingen over de politiek kwamen hem uit nemend te stade bij de uitoefening van zijn taak als vertegenwoordiger van Hare Majesteit de Koningin en van de Regeering. Welke politieke richting iemand was toegedaan, liet hem onverschillig; slechts op bekwaam heid, geschiktheid en karakter-eigenschappen werd bij de beoordeeling van personen gelet. Ook dat onderdeel van zijn taak als Commissaris der Koningin vergde veel van zijn tijd en zijn werkkracht. Zijn omvangrijke Kabinets-correspondentie werd ge heel door hem persoonlijk gesteld en geen moeite was hem te veel om de Burgemeesters, met wie hij zich zoo nauw verbonden gevoelde, met raad en daad bij te staan, indien zij in de uitoefening van hun ambt moei lijkheden ondervonden. Hoe diep zijn heengaan door

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 75