- 48 - hen betreurd werd, is duidelijk gebleken uit een van groote waardeering en dankbaarheid getuigend artikel van „een Burgemeester van eene kleine Noordholland- sche gemeente" in het Avondblad van het Algemeen Handelsblad van 2 December j.l., waarin zoo gevoelig geschetst wordt, wat hij voor hen beteekend heeft en hoe groot zijn invloed ook op het platteland was. Inderdaad zijn invloed was groot. Door zijn hoffe lijkheid en zijn aangenamen en gemoedelijken omgang, ook met andersdenkenden en eenvoudige menschen, kon hij veel tot stand brengen, wat anderen niet gelukte. Indien, om een voorbeeld te noemen, de herdenking van den geboortedag van Willem den Zwijger in 1933 tot zoo algemeene voldoening verliep, dan is dat voor een niet gering gedeelte aan zijn leiding te danken. De Willem de Zwijger-herdenking, hiermede raakte ik het eerste onderwerp aan, waaraan Röell, naast zijn veelomvattenden ambtelijken arbeid zijn belang stelling gaf. Die onderwerpen waren vele en velerlei, want hij was een universeel ontwikkeld man, die zijn groote bekwaamheden niet uitsluitend ten dienste van een goede vervulling van zijn ambtsplichten stelde, maar die ze ook ten goede deed komen aan de bevor dering van wetenschap, kunst, natuurbescherming, ja van alles, wat Nederland een zoo vooraanstaande plaats in de rij der Natie's doet innemen. En ook dat deed hij met groote toewijding en algeheele overgave van zijn persoon. Wie kent niet zijn liefde voor de kunst? Hoewel zelf geen beoefenaar van de schilder kunst, noch van de muziek, had hij toch een goed oog voor schilderijen en genoot hij van goede muziek. Geen schilderijen-ten toonstelling van eenig belang, of zij werd door hem geopend en met aandacht aanschouwd; getrouw bezoeker der concerten van de Bachvereeniging

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 76