TITIA VAN LOOY-VAN GELDER 22 Februari 1860-28 December 1940 Titia van Gelder, weduwe van den grooten schilder en schrijver Jacobus van Looy, sderf te Haarlem op 28 December 1940. Zij was geboren te Amsterdam den 22en Februari i860 als een der dochters in het groote gezin van het hoofd der Firma H. E. van Gelder Co, kooplieden in hout te dier stede. Andere Van Gelders waren de oprichters der bekende papierfabrieken. Titia van Gelder ontving de toen gebruikelijke schoolopleiding op een Amsterdamsche meisjesschool en een pensionaat te Velp. Zij was een bijzonder goede leerlinge, met veel aanleg voor talen - schrijft mij haar zuster Mevrouw Verkade—van Gelder speelde zeer verdienstelijk comedie, had ook aanleg voor teekenen en schilderen en een natuurlijke gave om te onderwijzen, waarvan haar jongste zusjes in menig opzicht geprofi teerd hebben. Ik kom op dit laatste terug. Artistieke neigingen voerden haar naar Parijs, om er lessen in voordracht te volgen. Teruggekeerd in het vaderland, zette zij deze studie zelfstandig voort en ont wikkelde zich in de richting der letterkunde onder leiding van den door Kloos en Perk bekend gebleven Dr. W. Doorenbos. De beweging van '80 was gaande en had bij de ont vankelijke jeugd enthousiaste bewondering gewekt, ter wijl de meeste ouderen, door het nieuwe verontrust, het werk der „Jongeren" afwezen. Titia van Gelder be hoorde tot de zeer ontvankelijken. Mevrouw Verkade meent, dat zij al vrij spoedig na Parijs met enkele hoofdfiguren Kloos, Verwey, Van Eeden, Frank

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 87