- 56 - van der Goes - heeft kennis gemaakt en acht het waar schijnlijk, dat Dr. Doorenbos dit contact tot stand heeft gebracht. Mogelijk lijkt mij ook, dat het Van der Goes is geweest, letterkundig essayist in die dagen. Hij gaf les aan de Tooneelschool, waar de latere Mevrouw Van Looy, die ook een taak had gekregen aan de School, voor Fransche dictie, hem moet hebben ont moet. Van Looy reisde toen voor de Prix de Rome in Italië en Spanje. Omstreeks 1889 is zij begonnen in het publiek op te treden, o.a. met ,,Mei" van Gorter, een hachelijke onderneming, daar Gorter nog niet werd begrepen. Men gelooft, dat op zulk een avond de eerste ont moeting plaats vond met Van Looy. In 1891 begon een correspondentie en in September van dat jaar kwam de verloving tot stand, waarop 28 Januari 1892 het huwelijk volgde. En hiermeê had het leven van Titia van Looy-van Gelder zijn bestemming gevonden. Het werd een leven voor Van Looy, dat de zelf zeer hoogstaande vrouw volledig heeft bevredigd. Het echtpaar vestigde zich aanvankelijk te Amster dam, doch reeds spoedig verliet het die stad voor het toen afgelegen Soest, waar de Van Looys een twintig jaar hebben gewoond. En daar heb ik hen voor het eerst bezocht, op een Zondagochtend in den zomer, in hun rustige huis, te midden van den tuin met zijn schat van bloemen en in de nabijheid van de akkers, alles motieven voor den schilder. In 1913 werd het huis te Haarlem gebouwd, waar zij tot hun dood in zouden blijven wonen en achter welk huis Mevrouw van Looy, nadat Van Looy was heen gegaan, het kleine museum zou doen verrijzen, dat aan het werk van den schilder is gewijd.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 88