trekken en zijn laatste levensjaren in welverdiende rust op zijn geliefd Eikenhout in Aerdenhout door te brengen. Hij was wars van grootdoenerij en zelfverheffing; toch is er alle reden te mogen aannemen, dat hij, bij de vele belangrijke gebeurtenissen, welke zich gedurende een halve eeuw bij het omvangrijk Bedrijf hebben voor gedaan, een gewichtige rol zal hebben gespeeld en op vele dier gebeurtenissen den stempel zijner persoonlijk heid zal hebben gedrukt. Dat ook op ander gebied de leiding van het Bedrijf met groot beleid werd gevoerd, kwam wel zeer helder aan het licht bij de beruchte Portugeesche bankbiljetten affaire. Slechts aan het scherp inzicht en groote men- schenkennis der toenmalige firmanten is het te danken, dat de val werd ontloopen, welke door een internatio nale oplichtersbende uit de hoogste kringen op onge- loofelijk geraffineerde wijze voor de Firma Enschedé was opgesteld. Het is m.i. niet gewaagd de veronder stelling te uiten, dat de toentertijd Oudste Firmant zich bij de behandeling dezer moeilijke en netelige aange legenheid wel niet alleen tot de rol van belangstellend toeschouwer zal hebben bepaald. Nevens het bestuur der eigen zaak gaf hij ook gaarne zijn arbeidskracht aan andere werkzaamheden. Zoo was hij eenigen tijd Lid van de Kamer van Koophandel en bekleedde hij gedurende vele jaren belangrijke be stuursfuncties in met zijn Bedrijf in verband staande Vereenigingen en Bonden. Op kerkelijk gebied diende hij in verschillende func ties het laatst in die van Ouderling de Haarlemsche Waalsche Gemeente. Daar hij, dank zij zijn sterk Fransch georiënteerde opvoeding, de Fransche taal in

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 95