eeuw, in 1560 is het versierd (verfraaid) met een er voorgelegen ge bouw; tijdens het beleg van Haarlem in 1572 bleef het ongedeerd; dank zij de bescherming van zijn landheer is het in 1621 en volgende jaren voorzien van hooge torens, poorten en portieken, daken, steenen vloeren, kelders met gewelven en een gracht, nadat oude fundamenten waren uitgegraven; voorts verfraaid met verschillende toegangen en versieringen van binnen en van buiten, ten slotte ook met een steenen brug; aldus is het te midden van de gebeurtenissen van oorlog en vrede, in zijn huidige gedaante opgetrokken. In 1648, bij den vrede tusschen Spanje en Nederland, is het slot door dezen geheiligden steen, die gehaald is uit Munster in West- phalen, gewijd aan den vrede van den Staat en van ieder persoonlijk, alsook aan het nageslacht, door Hadrianus Pauw, Landheer, Ridder van de Orde van St. Michael, herhaalde malen gezant naar Frankrijk, naar de Koningen van Groot-Brittannië en Denemarken en naar verschil lende plaatsen in Duitschland, en gevolmachtigde bij de vredesverdragen. Omtrent de oudste geschiedenis van Heemstede is bijzonder weinig bekend. Wij weten, dat de naam het eerst voorkomt tegen het einde der 10e eeuw in een schenking van graaf Dirk II en zijn gemalin aan het klooster van Egmond om streeks 989: In Hemstede mansum unam, de qua datur una libra et quatuor unciae x) Er was dus te Heemstede een grafelijk bezit of leen. Mo gelijk zelfs meer bezittingen, daar graaf Dirk II (942-988) bij de landen nabij Egmond ook nog grondgebied in West- Friesland in leen verkreeg. 2) Dirk V, die bovengenoemde schenking op 26 Juli 1083 bevestigde, moest eerst veel land aan den bisschop van Utrecht en den Duitschen keizer afstaan, doch wist in 1085 al zijn vroegere bezittingen te heroveren. De eerste heer van Heemstede - aan wien de hooge recht spraak werd toegekend - wordt echter pas in 1346 genoemd, - 62 - (1) In Heemstede een hoeve (landgoed), waarvoor gegeven een pond en vier ons. Vergelijk o.m. het Oorkondenboek van Van den Bergh I no. 66, Prof. Opperman in zijn Fontes Egmundenses, Werken van het Historisch Genootschap 1933, blz. 62, alsmede het cartularium van Egmond, B. III folio 1. (2) Nadat de West-Friezen het klooster te Egmond geplunderd en verbrand hadden, bouwde Dirk II aldaar een nieuw klooster van steen voor de monniken en verplaatste de nonnen naar Bennebroek, welke gemeente tot 1653 een deel vormde van Heemstede. Erlanda, zuster van graaf Dirk II, was de eerste abdis.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 100