- 63 - n.l. Gerrit van Heemstede, ridder. Op „onser Vrouwen avont nativitatis" (7 September) 1346 x) schonk Margaretha van Henegouwen, gravin van Holland, hem, ter belooning van bewezen diensten, binnen zijn huis te Heemstede, „al die hooge rechten, die vervallen mogen en verschenen zijn" in alle zaken binnen de uiterste grachten, die aan zijn huis aldaar toebehoorden. Tevens werd bepaald, dat deze schenking voor hem en zijn nakomelingen „een rechte erfleen was niet te versterven." Ook verkocht de gravin hem o.a. de kleine Broek, welke gelegen was tusschen land van Jan van Schenen en Willem van Tetrode, de Meer en den Hout.2) Dit is ongetwijfeld de oorsprong der hooge jurisdictie binnen de grenzen van het slot tot de uiterste grachten. De heerlijkheid, het gebied der heeren van Heemstede, bleef ambachtsheerlijkheid. Voorts is dit de eerste maal, dat wij het huis te Heemstede vermeld vinden in de aanwezige officieele stukken, berustende in het archief der heerlijkheid. Adriaan Pauw, die de historie van zijn slot en familie wel gekend moet hebben, liet op den voornoemden steen beitelen, dat het slot tusschen 1200 en 1300 was gebouwd. Dit zou mogelijk als volgt verklaard kunnen worden. Op de lijst der ridders, aanwezig bij het tournooispel in 1298 te Rijssel, komt de naam voor van Jan van Heemstede, hetgeen er op kan wijzen, dat deze hier heer was van de am bachtsheerlijkheid. Gerrit van Heemstede nu was de zoon van Reinier van Heemstede. Deze was ook verleid geweest met het huis en ambacht van Heemstede. In het desbe treffende stuk 3) wordt zulks vermeld met de toevoeging, dat hij de vader was van Gerrit van Heemstede. Neemt men nu aan, dat de genoemde Jan van Heemstede, aanwezig bij 't tournooispel in 1298 te Rijssel, de vader was van Reinier, dan ware de zaak opgelost. Van het slot weten wij uit die oude tijden niets wat bouw en inrichting betreft, bij gebrek aan gegevens in het archief der heerlijkheid. Uit andere bronnen is van de geschiedenis der heerlijkheid wel een en (1) Wat den jaarstijl betreft, heb ik mij gehouden aan de gegevens volgens de archiefstukken. (2) Archief der heerlijkheid Heemstede, namelijk een afschrift uit het grafelijkheidsregister van Holland, gewaarmerkt door den griffier van der leenen. Broek beteekent laag, moerassig land. (3) Archief der heerlijkheid Heemstede.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 101