meer, die de waarheid der kleurverandering heeft gezien. Na weinige jaren had een verzoening plaats tusschen Jan van Heemstede en Aelbrecht van Beijeren. Eerstgenoemde werd zelfs opnieuw door den hertog begiftigd met aanzien lijke voorrechten en giften. Volgens verschillende schrijvers werd het slot weer opgebouwd, doch in 1405 opnieuw verwoest. Van genoemden weder-opbouw vond ik een ver moedelijke aanwijzing in een acte van 12 December 1401, waarin de hertog zijn toestemming geeft aan Jan van Heem stede „dat hi over palen mach die Spaerne tot tween steden, daer hem dat best genueghen sal besiden sinre hofsteden, om syn huys mede te stareken," verbiedende den heemraden of iemand anders, hem daarin hinderlijk te zijn j). Dit is de eenige aanwijzing welke ik in het archief der heerlijkheid vond. Aelbrecht van Beijeren overleed 12 December 1404 en werd opgevolgd door zijn oudsten zoon Willem VI. Deze was de partij der Hoekschen toegedaan. Dit verwekte bij de Gabeljauwschen groot misnoegen, hetgeen oversloeg tot ernstige opschudding, vooral te Haarlem, waarbij vele voor aanstaande Haarlemmers het leven lieten. Eveneens werd een aanval gedaan op het huis te Heemstede, dat weder tot den grond werd vernield. Deze verwoesting viel voor op St. Pietersdag 1405 (1 Augustus) 2). Vermoedelijk werd het kasteel weder opgebouwd, zooals mogelijk valt op te maken uit het feit, dat Jan van Heemstede op Meidag 1409 van Willem VI schadevergoeding ontving voor de door hem geleden schade. Deze begiftigde hem met de ambachts heerlijkheden van het dorp en het ambacht Schoorl met alle toebehooren als een rechte leen, te „verheergewaerden met een roode sperwer." Ook weten wij, dat Jan van Heemstede, zoon van den zooeven genoemden Jan, op 15 Juni 1412 verleid werd met al de heerlijkheden, landen, woningen, enz. van zijn overleden vader, alsmede, dat hij in 1414 aan zijn echtgenoote Dirkloef van Hetterscheide een douarie en (1) Archief der heerlijkheid Heemstede. Vergelijk P. N. van Door- ninck, Inventaris van het Archief van de Heerlijkheid Heemstede, bladz. 3, no. 7. (2) Allan II biz. 233 noemt het jaar 1404 en verwijst hierbij naar Wagenaar, Vaderlandsche Historie en de Hollandsche Divisie Kroniek. Echter Aelbrecht Van Beijeren overleed op 12 December 1404, zoodat de verwoesting eerst in 1405 kon plaats vinden, gezien het voorspel daarvan.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 103