- 67 - hij, nadat hij te Haarlem in de maand Januari van het jaar 1481 gestorven was, begraven is in de Carmelieten Kapel. Dolleman plaatste deze mededeeling bij den weder opbouw na 1405, doch vermeldde erbij, dat hij niet wist, in hoever zij overeenstemde met de waarheid. Naar mijn meening zal een en ander slaan op den opbouw van omstreeks 1460. Deze wordt niet door hem vermeld en ook uit het archief der heerlijkheid blijkt er niets van. x) Adriaen Pauw vermeldde wel genoemd jaar op den steen, alsmede den aanbouw in 1560, toen het slot versierd (verfraaid) werd met een er voor gelegen gebouw. Op 13 Juli 1488 sprak de Groote Raad te Mechelen een merkwaardig vonnis uit tegen den toenmaligen heer van Heemstede Roeland le Fevre en zijn echtgenoote Jonk vrouw Hadewij van Heemstede, n.l. tot betaling van 1000 gouden schilden, zijnde 1000 enkele Fransche kronen, tot zekerheid van betaling, daar zij de Heemsteedsche goederen „verleiftocht" en de heerlijkheid van Heemstede met de daarbij behoorende goederen hadden „gehypotheceerd". Het schijnt, dat Roeland le Fevre later dit bedrag heeft be taald, daar de hypotheekbrief ter registerkamer van Holland is doorgeschrapt. Een ander, maar zeker ernstig lot dreigde het kasteel in 1552. Althans in dat jaar begon het voorspel er van. Roeland van Heemstede, die in 1522 heer dezer heerlijkheid was ge worden, had zich zoo diep in de schulden gestoken, dat het Hof van Holland hem bij een provisioneele sententie ver oordeelde tot betaling der geëischte bedragen, waarna een deurwaarder van genoemd hof ,,na voorgaende sommatien, subhastatien, proclamatien ende andere solemniteiten" pro cedeerde tot verkoop, eerst van de meubelen en daarna van (1) Ik moge hierbij opmerken, dat het archief der heerlijkheid Heemstede in 1911 geïnventariseerd door den burgemeester van Benne- broek, P. N. van Doorninck, verre van compleet is. Vermoedelijk is vroeger een groot gedeelte der heerlijkheids-archieven in bezit gekomen van verschillende families. Gelukkig is wel te controleeren, althans voor verreweg het grootste gedeelte, wat tot 1811 aanwezig was, dank zij den reeds genoemden secretaris Dolleman, die de titels van verschillende archiefstukken opteekende en ze dus aan de vergetelheid onttrok. Ook het Rijksarchief in de provincie Noordholland bezit tal van waardevolle stukken dezer heerlijkheid.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 105