- 68 - de diverse perceelen van leenen en eigen goederen. Hier onder waren ook begrepen het slot met de hooge heerlijkheden. De genoemde sententie was door het Hof van Holland gedaan op verzoek van een der schuldeischers, genaamd Wouter van Hauswijk, koopman te Mechelen. De koopdag werd gehouden in de herberg van Spijkers, genaamd De Witte Valk, te Haarlem, met een brandende kaars aan den uitgang. Het aantal crediteuren, dat hierbij werd gedagvaard, was zeer groot. De eerste verhooger of inzetter was en bleef Wouter van Bekestein, schout van Haarlem, voor een som van 7100,-. Echter er kwam oppositie en - om kort te zijn - er volgde een proces van zeer uitgebreiden aard, dat eerst in 1557 eindigde met het resultaat, dat Cornelia van Drie bergen, weduwe van Geryt van Lochorst, koopster werd van de heerlijkheid en dus Vrouwe van Heemstede was geworden. 1) Op 26 Augustus 1557 deed Roeland van Heemstede afstand van alle rechten op de heerlijkheid, het slot, enz., enz. Uit de lijst der crediteuren blijkt niets, dat op eigen schuld van zijn moeilijken toestand kan wijzen door een onjuist leven of iets dergelijks. Ik wijs er dan ook alleen op, omdat in de genoemde acte van 26 Augustus 1557 een mededeeling voorkomt, welke wijst op de verbouwing en verfraaiing van omstreeks 1560. In de acte van overdracht stond n.l. uit drukkelijk en afzonderlijk, dat tot het overdragen der heerlijk heid ook behoorde „al zulk steenwerk, houtwerk en ijzerwerk, als daar nog wezen mochte, verbezigd of onverbezigd, vermetseld of onvermetseld, op den Huize en Hofstede van Heemstede voor niets uitgezonderdDit wijst vrij zeker op de toen onder handen zijnde verbouwing. Wij springen thans het tijdperk over tot de heerlijkheid in handen kwam van Adriaen Pauw, onder wien het kasteel tot groote weelde en schittering werd opgevoerd. Einde 1620 was hij heer van Heemstede geworden door koop van de erfgenamen van Hendrik de Hovine, die 24 November 1617 (1) Archief der heerlijkheid Heemstede. Zij was reeds op 17 Januari 1553 met Heemstede beleend, dat zij op 28 November 1552 bij decreet van het Hof van Holland had gekocht en in het bezit waarvan zij werd bevestigd bij decreet van den Grooten Raad van Mechelen, d.d. 1 Decem ber 1554. Door het langdurig verloop van het proces deed Roeland van Heemstede eerst in 1557 afstand.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 106