- 69 - was overleden1). Onder zijn bestuur werd het kasteel aan merkelijk verfraaid; zooals hij zelf - gelijk ik reeds mede deelde - op den Munsterschen steen liet beitelen. De reorganisatie was ingrijpend. Zelfs oude fundamenten werden uitgegraven. Blijkbaar was dit noodig, want toen hij het kasteel overnam verkeerde het in een vervallen toestand. De twee groote torens aan de zijde van het Haarlemmermeer liet hij verhoogen; de grachten werden door middel van een sluisje van versch water uit het Haarlemmermeer voorzien. Tegen het midden der 17e eeuw werd de brug gebouwd. Deze brug droeg den naam van Pons Pacis (Vredebrug). Zij is er nog, maar in een bedenkelijk vervallen toestand. Het poortgebouw is van 1636, terwijl een wapen van Pauw op steen het jaartal 1642 draagt. In de verschillende kamers van het slot liet hij latijnsche opschriften aanbrengen, evenals op andere onderdeden. Slechts een paar waren in de Hollandsche taal aangebracht. Dit geeft ons een kijkje binnenshuis. Zoo weten wij, dat er waren een geweerzaal, eetzaal, kantoor, ta pijtkamer, verschillende cabinetten, kinderkamer, kachel kamer, billardkamer, galerijen kamers voor den schout, kamer Constantinopel e.m.a. Soms was er humor in de op schriften b.v. voor den schoorsteen van een der kamers van den schout: Dat ghij niet wilt dat U geschiet, doet dat ook aen een ander niet. En voorts in een andere kamer: In weelde siet toe, in de kinderkamer van de gouvernante: Weldoen verwint, nijdigheid verblindt, in de meidenkamer: Draag Uw lot ge duldig, enz. Van een reis door Italië had Nicolaas Pauw, een zoon van den heer van Heemstede, een aantal beelden medegebracht, voorstellende Mars, Venus, Mercurius, Apollo, Diana en anderen. Zijn vader liet deze omstreeks 1645 plaatsen in en om het kasteel. In 1763 werden de beelden, die zeer te lijden hadden gehad in den loop van 118 jaar, weggenomen en geborgen in een gedeelte van het werkhuis 2). In genoemd jaar 1645 ging Adriaen Pauw over tot een belangrijke reparatie van het bouwhuis, de poorten en schuren, welk bedrag volgens de (1) Archief heerlijkheid Heemstede. (2) Het pedestal van Venus is nog aanwezig op het binnenplein der ruïne en dank zij de goede zorgen van den heer Erens oordeelkundig schoongemaakt. Het is versierd met fraaie motieven. In 1647 werd het beeld op de Bentheimsche Zuil geplaatst.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 107