- 73 - afbraak werd vergund om de schuur en het voorplein te gebruiken tot berging van de afbraak tot i Mei 1812. Op 7 Februari 1816 kocht Marten Adriaan Beels van Jacob Scholting de heerlijkheid Heemstede voor 20.000,-. De titel is tot heden in bezit van de familie Beels gebleven. Over het verdere verval van het aloude slot en den onhoud- baren toestand zal de heer H. Korringa mededeelingen doen. Laat ons hopen, dat middelen gevonden worden om nog te redden wat te redden is van de overblijfselen van het oude kasteel, dat eenmaal het centrum was van pracht, weelde en macht. Dat de heerlijkheden verdwenen zullen wel weinigen be treuren. Zij waren uit den tijd. Alleen is het moeilijk te ver klaren, dat zij zoo lang in stand zijn gebleven. Het oorspron kelijk doel was reeds sinds vele eeuwen niet meer aanwezig. Immers door de graven werden aanvankelijk gronden en rechten in erfelijk leen gegeven, hetzij om de uitgebreide grafelijke bezittingen beter te kunnen doen beheeren, alsook voor bewezen diensten en in de verwachting op bijstand in die tijden van voortdurende oorlogen, muiterij en opstand. W. P. J. Overmeer architectuur Het schrijven van een artikel over de architectuur en de inrichting van het voormalig kasteel te Heemstede is nu juist geen eenvoudige zaak. De weinige gegevens welke daartoe ter beschikking staan, leiden tot het maken van allerlei gissingen voor welker juistheid uit den aard der zaak niet in alle opzichten kan worden ingestaan. Ik wil trachten een zoo getrouw mogelijk beeld te geven van het kasteel en zijn naaste omgeving, zooals mij dat na nauwkeurige bestudeering van dit weinige voor oogen staat. Als gegevens aan de hand waarvan ik wil trachten dit beeld op te bouwen, noem ik in de eerste plaats de weinige overblijfselen van het kasteel, welke thans nog op het terrein, waar zich weleer het kasteel verhief, aanwezig zijn, in het bijzonder de eens zoo fraaie brug, welke toegang gaf tot de kasteelpoort, die vóór eenige decennia nog in vrij goeden

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 113