- 74 - staat verkeerde, doch waaraan de laatste jaren de tand des tijds door niets weerhouden, zijn vernietigend werk kon voort zetten, zoodat zij thans vrijwel tot een ruïne is vervallen. De verdere bronnen waaruit ik gegevens voor deze ver handeling putte, waren een drietal olieverf schilderijen van het kasteel, welke in het bezit zijn van Mevrouw Beels van Heemstede, een aantal gravures en teekeningen van het kasteel en de ruïne in het archief van Haarlem en eenige kaarten van het kasteel en zijn naaste omgeving in het archief van Heemstede. Mevrouw Beels ben ik ten zeerste erkentelijk Voor het teit dat zij mij in de gelegenheid stelde haar voor mijn werk zoo belangrijke schilderijen te bezichtigen. Mej. Dr Kurtz, de archivaresse van Haarlem en haar assistent den heer Sandijck en den archivaris van Heemstede, den heer Vedder, dank ik zeer voor de verleende faciliteit bij het inzien van boven genoemde documentaire stukken. Dat de eeuwen door het kasteel en later de ruïne de be langstelling van kunstschilders heeft getrokken, moge blijken uit het feit, dat daarvan alleen al in het archief van Haarlem meer dan dertig gravures en teekeningen zijn. Na deze inleiding moge hieronder een beknopte om schrijving volgen van het kasteel en zijn omgeving, zooals dit zich moet hebben vertoond, toen het zijn torens nog glorieus in het luchtruim verhief. Een breede met dubbele boomenrijen beplante laan voerde van het dorpsplein naar de voorpoort van het kasteel. Door deze poort gaande, kwam men op het ruime, rechthoekige buitenhof. Aan de voorpoort, welke een woonverdieping had, grensde de nog bestaande boerderij, die aan die zijde het buitenhof afsloot. Deze boerderij heeft de tegenwoordige eigenaar, de heer Erens, in het begin van deze eeuw in wendig laten verbouwen en doen inrichten tot woonhuis. Een stalgebouw vormde de afsluiting aan de tegenover de boerderij gelegen zijde van het buitenhof. Iets daarvan terug- gebouwd stond in aansluiting met dit stalgebouw de achter poort die toegang gaf tot de plantsoenen, vijvers en landerijen welke zich tot het Haarlemmermeer uitstrekten. Het stal-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 114