- 76 - behandelde klauwstukken die onmiskenbaar het werk zijn van Lieven de Key. Zeer waarschijnlijk prijkte vroeger boven de portiek de fraaie gevelsteen met het wapen van Adriaen Pauw en het jaartal MDCXLII die nu in een muurtje bij de achterpoort is ingemetseld. Boven dezen wapensteen was een nisie dat bekroond werd door een fronton, terzijde van den wapensteen en het nisje waren vleugelstukken bewerkt met voluten. De portiek en haar bekroning waren geheel in ge houwen steen uitgevoerd. Door de overwelfde kasteelpoort kwam men op het binnen hof waaromheen zich de verschillende deelen waaruit het gebouwencomplex bestond, schaarden. Het voorgebouw en de linkervleugel waren hooger opgetrokken dan het overige gedeelte van het gebouw, waarschijnlijk waren hierin de woonvertrekken en zalen en kamers voor verschillende zaken In den rechtervleugel en het achtergebouw waren vermoedelijk dienstvertrekken e.d. en de verblijven van het personeel. Naar ik uit de reeds genoemde kaart m het archie! van de gemeente Heemstede, waarop het kasteel m voge per spectief is afgebeeld, meen te mogen opmaken was de hoofd- ingang van het kasteel in den linkervleugel, de teekenmg op de kaart vertoont n.l. op die plaats een ingang met hooge St°Te oordeelen naar het geweldige traliewerk voor het raam, was het vertrek rechts van de kasteelpoort in gebruik als gevangenis. Vermoedelijk was dit een overwelfde ruimte en in denzelfden tijd gebouwd als de brug en de portiek. Het kasteel had drie torens. Twee daarvan stonden aan het binnenhof en een aan den buitenkant op den hoek van den linkervleugel en het achtergebouw. Een van de torens aan het binnenhof stond ongeveer in het midden van den linkervleugel en was nagenoeg halfcirkelvormig voor den gevel uitgebouwd. Hii reikte niet hooger dan het dak. De andere toren aan het binnenhof was achtkant van vorm en stond in den hoek ge vormd door het voorgebouw en den linkervleugel; ook deze toren was evenals die aan de buitenzijde oorspronkelijk niet hooger dan het dak, doch bij de verbouwing en verfraaiing van het kasteel in de 17e eeuw zijn deze aanzienlijk verhoogd en van een sierlijke spits voorzien die zich ver boven het dak verhief. Tuit- en trapgevels, talrijke sierlijke lucarnes en fraai ge-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 118