vormde schoorsteenen op goed gekozen plaatsen uit het dak oprijzend verlevendigden het silhouet van het hooge dak dat, naar ik meen te mogen aannemen, met leien was gedekt. De gevels van het kasteel waren van baksteen opgetrokken en versierd met z.g.n. speklagen van gehouwen steen. Talrijke kruisvensters, vermoedelijk met glas in lood bezetting, zorg den voor voldoende daglicht in de onderscheiden vertrekken. In het sousterrain waren waarschijnlijk de keukens, wijn en bierkelders en bergplaatsen. In den linkervleugel van het sousterrain was een poortje dat uitkwam op de gracht, kennelijk met de bedoeling om bij eventueele vijandelijke aanvallen, zoo noodig, langs dien weg nog te kunnen ont vluchten. In denzelfden gevel en in dien van het achtergebouw evenals in den ronden hoektoren die gedeeltelijk voor deze gevels uitsprong, waren schietspleten waardoor het mogelijk was het kasteel bij eventueele vijandelijke aanvallen aan die zijde te verdedigen en den vijand naar alle kanten te bestoken. Ik meen uit de aanwezigheid van deze schietspleten te mogen afleiden dat dit gedeelte van het kasteel als het oudste beschouwd moet worden. De walmuur van de kasteelgracht had aan de zijde van het buitenhof een borstwering welke evenals de brugleuningen versierd was met ballen van gehouwen steen. Naast de voorpoort was een poortje dat toegang gaf tot den moestuin en boomgaard welke zich buiten de kasteelgracht uitstrekten. Boven dit poortje prijkten vermoedelijk de uit gehouwen steen vervaardigde, een schild houdende, leeuwen die thans de resten van de voormalige voorpoort bekronen. Het buitenhof was versierd met eenige beelden welke, zooals de heer Overmeer in zijn historische verhandeling reeds mededeelde, door een zoon van Adriaen Pauw van een reis door Italië waren medegebracht. Het pedestal van een dezer beelden is daar nog aanwezig en draagt thans een van de uit gehouwen steen vervaardigde ballen, welke eertijds de borst wering van den walmuur sierden. In den gevel van de tegenwoordige steenen schuur aan de Zuid-Oostzijde van het voormalige buitenhof, staat een por tiek van gehouwen steen, vermoedelijk opgebouwd van frag menten van het gesloopte kasteel. Ik zou nog beschouwingen kunnen houden over sommige

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 119