HAARLEMSCHE HERINNERINGEN In deze rubriek van ons Jaarboek moge, nu hij op 4 October 1941 op 81-jarigen leeftijd is heengegaan, Arent Broek- meijer met een enkel woord worden herdacht. Wij danken aan hem herinneringen in handschrift, die het Bestuur aan leiding hebben gegeven tot het aanleggen van een dossier, waarin allerlei Haarlemsche souvenirs van zijn en anderer hand bijeen zijn gelegd en die nog uitgebreid worden, naar mate schrifturen van diergelijke soort ter bewaring in het archief van „Haerlem" het „Dossier Broekmeijer" komen vermeerderen. Broekmeijer's vader was werkzaam in de beklante tabaks zaak van Bertram in de Grootehoutstraat tusschen Groote- markt en Spekstraat: de Snuifmolen genaamd, waar toen tertijd wekelijks wel 300 a 400 pond snuif over de toonbank verkocht werd. Zijn moeder, Hendrikje Schot, was een van de 12 kinderen van Arent Schot en Agatha Lemercier. Schot was „Kastelein" van het Prinsenhof, later door zijn zoon Jan Hendrik opgevolgd, welke laatste zich, als Amanu ensis der Stads Bibliotheek tevens, een zekere vermaardheid verwierf. Diens zuster Hendrikje was met haar man C. Broek meijer bij de Schotten op het Prinsenhof ingetrouwd en onze Arent heeft daar ook (Januari i860) het levenslicht aan schouwd als tweede kind van het viertal (2 meisjes en 2 jongens) dat het echtpaar Broekmeijer op te voeden kreeg; een halfjaar daarna, in den zomer van i860 werd het huis Kruisstraat 29 betrokken, waar vader Broekmeijer een eigen tabakszaak begon „de Hoop". Na zijn overlijden op nog niet zeer gevorderden leeftijd, heeft Arent de zaak voortgezet, ofschoon hij aanvankelijk voor kantoor-administratie was opgeleid; de bekende onderwijsman J. W. van Dapperen telde hem onder zijn leerlingen; hij wist de neigingen van Broekmeijer tot talenkennis en litteratuur tot ontplooiing te brengen, waarvoor Arent hem steeds dankbaar is gebleven. Lodewyk van Deyssel, die als klant hem in later jaren in den winkel nader leerde kennen en waardeeren, kenschetste hem hoffelijk als zijn „medeminnaar in het rijk der schoone letteren". Ook voor de muziek klopte Broekmeijer's hart warm (zijn moeder kwam uit een musicaal milieu) en in zijn

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 123