- 83 - eeniging. Door opheffing van de Schutterij verdween ook de z.g. militaire geest en de naam van Kapelmeester werd gewijzigd in Dirigent; de zoo noodige discipline bleef door den heer Kriens streng gehandhaafd, wat den naam der Orkestvereeniging zeer ten goede kwam. Dank zij zijn reputatie behaalde de Vereeniging menige overwinning en verkreeg een grooten naam, de concerten waren zeer ge zocht. De vroegere tuin van het helaas te gronde gegane Brongebouw zou daarvan kunnen getuigen. Ook bij de regel matig voorkomende militaire parades sloeg de schutterij een „goed figuur"; dan verscheen het officierscorps in gala uniform: op de chaco een mooie, glanzende, wapperende haneveer, de zilveren sjerp met kwasten over de schouders en een oranje bandelier om de lendenen. Tot een van onze dienst-verplichtingen behoorde ook het bijwonen en daaraan deelnemen van schietoefeningen in de duinen bij Overveen, die onder de geanimeerde leiding van onzen Majoor Commandant steeds een genoegen waren. Vooraf werden de zware geweren naar het schietterrein gebracht en beurtelings kwamen wij allen „aan schot". Als aardigheid daarbij was vastgesteld, dat hij, die de roos raakte, verplicht was een „rondje" te geven aan de aanwezige collega's officieren. Met zoo'n zwaar geweer had ik nog nooit geschoten, maar bij toeval trof ik bij het eerste schot „de roos". Ik had „de eer" te aanvaarden en in het café „het Raadhuis" te Overveen werd ik volgens bestaanden regel „beklonken". Nog behoorde tot onze dienstverplichtingen het naar tour de röle zitting nemen in den „Schuttersraad", waar op ge zette tijden „berecht" moesten worden de door den Sergeant majoor aangebrachte delicten. De uitgesproken straffen be paalden zich gewoonlijk tot geringe boeten; enkele malen moest wel eens streng worden opgetreden tegen recalcitrante elementen, die vooral bij de 4e comp. voorkwamen en met enkele dagen „provoost" gestraft werden. In dien Raad waren alle rangen vertegenwoordigd. Voorzitter was de Comman dant en in mijn tijd waren auditeur-militair Mr Henri Enschedé, na diens bedanken Jhr Mr F. W. van Styrum; als officier van gezondheid fungeerde toen Dr Fyan, later Dr Proot. Maar behalve die dienstverrichtingen waren aan ons officiersbestaan nog wel eens plechtigheden verbonden. Zoo

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 127