van Zang en Vriendschap. De spreker verschafte ons een genoeglijken en leerzamen middag door op de hem eigen wijze te verhalen wat hij van oud Haarlem wist en wat hij zich uit zijn jeugd herinnerde. Welk een liefde voor zijn stad sprak uit zijn woorden! Met hart en ziel is hij aan zijn geboortestad verknocht. Moge iets van deze warme genegen heid op de toehoorders zijn overgegaan en deze middag vruchtdragend zijn geweest. Een drietal uitgaven zagen het licht: het Jaarboek lijviger dan ooit, 178 bladzijden druks met vele lezenswaardige arti kelen en talrijke illustraties. Dr J. A. Bierens de Haan schreef: De geschiedenis van een verdwenen Haarlemsch Museum van Natuurlijke Historie. In dit boekje vertelt de schrijver van de opkomst, bloei en achteruitgang van het Kabinet van Naturaliën van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen, een Haarlemsch Museum van Natuur lijke Historie, dat in zijn bloeitijd, vooral onder het directeur schap van Martinus van Marum tot de bezienswaardigheden van Haarlem behoorde, en vele, ook buitenlandsche bezoekers trok. Indirect vertelt hij daarmee tevens een brok geschiedenis van „de Hollandsche Maatschappij", welke steeds een van de belangrijkste cultureele instellingen van de stad was. Aan het einde van het jaar verscheen van de hand van Dr M. G. de Boer: Jan de Lapper, een Haarlemsche legende, de uit gewerkte voordracht, welke de schrijver op 7 December 1940 voor de leden onzer Vereeniging hield. De Algemeene Vergadering was voor 24 Juli uitgeschreven en mocht zich in een groote belangstelling 'verheugen. De verslagen van Secretaris en Penningmeester werden goed gekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden Ir G. Friedhoff, Mr C. M. J. de Jongh, Mej. Dr G. H. Kurtz en Mevrouw J. M. Sterck-Proot werden bij acclamatie herbenoemd. De Voorzitter verheugde zich er over den aan wezigen de gebrandschilderde ruitjes te kunnen toonen af komstig uit de Comansgildekamer, uit de nalatenschap van Mr H. J. D. D. Enschedé ten geschenke aangeboden door den heer Ir F. E. D. Enschedé en door de goede zorgen van ons lid W. Bogtman in ons Vereenigingsgebouw aangebracht. Door de vriendelijke attentie van laatstgenoemde, een bij passend ruitje met een legenda aan de bestaande toe te voegen heeft dit kostbare geschenk zeer aan waarde gewonnen. - 2 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 14