JAN ADRIAAN FONTEIN 24 Februari 1859-29 Maart 1941 Hoevele Haarlemmers hebben hem niet gekend, Jan Adriaan Fontein, zooals hij iederen morgen met vluggen tred en kaarsrecht ondanks zijn 80 jaren, met zorg gekleed, van zijn huis aan de Parklaan zich begaf naar het Spaarne; of zooals hij vroeger met zijn broeder Jacob de dagelijksche wandeling door den Hout maakte. Meer dan 60 jaar hoorde hij tot hen, die mee het karakter, het stadsbeeld van Haarlem vormden, en Haarlem is door zijn dood een karakteristieke figuur armer geworden. Niet dat hij zich ooit op den voorgrond plaatste, integen deel; hij was wars van ieder treden-voor-het-voetlicht, van huldigingen en jubilea: „een lange levensduur is geen ver dienste maar heeft men onzen Lieven Heer te danken"; na 39 jaar commissaris geweest te zijn van de Nutsspaarbank nam hij zijn ontslag, ook omdat hij merkte dat men het 40-jaar „niet ongemerkt voorbij wilde laten gaan", en zelden of nooit heeft hij in het openbaar het woord gevoerd; de gave des woords was hem trouwens ook niet gegeven. Maar gelukkig te prijzen waren de vele vereenigingen, hofjes en andere stichtingen, in wier bestuur hij zitting wilde nemen. Dan kwamen zijn kwaliteiten tot hun volle recht, zijn helder, ge zond oordeel, zijn buitengewone administratieve gaven, zijn „staan" voor - en zijn trouw aan de belangen, waarvan hij eenmaal dp behartiging op zich had genomen. En wee hem, die hem hierin dwarsboomde of van wien hij vermoedde, dat eigenbaat de motieven vertroebelde: dan werd deze hoffelijke, vriendelijke man een buitengemeen ongemakkelijk tegen stander. En als ik hier enkele van de instellingen noem, waaraan hij zich met hart en ziel heeft gegeven, dan is daar in de eerste plaats het oude kantoor van Guépin Van der Vlugt, waarin hij, nog als jong student, door de familie Van der Vlugt in 1880 werd gevraagd firmant te willen worden. 40 jaar lang heeft hij, al spoedig samen met zijn broeder Jacob, deze firma geleid, en is hij niet alleen voor honderden Haarlemmers de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 28