- 14 - Anderen hebben reeds vermeld zijn groote verdienste, die hij als penningmeester voor de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen heeft gehad, waar hij van 1914 tot aan zijn dood lid van het dagelijksch bestuur was en vrijwel dien geheelen tijd in nauw contact met wijlen Mr Dr A. Baron Röell heeft samengewerkt; beide mannen, hoe verschillend ook, harmonieerden uitstekend, en de jaren, gedurende welke ook prof. Lorentz aan de Hollandsche Maatschappij ver bonden was, hoorden tot het glanstijdperk van Fontein's leven. Zijn verdienste voor de Hollandsche Maatschappij werd beloond met het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw, een zeldzame onderscheiding voor iemand in die positie. Jan Adriaan Fontein was geboren te Harlingen op 24 Febr. 1859 uit een oude Harlingsche koopmansfamilie. In hem kwam echter meer de Fransche afkomst van moeder's zijde dan het Friesche karakter naar voren. Als jongen van 11 jaar kwam hij op kostschool te Doesburg en later op het gymnasium te Haarlem, waar hij in huis was bij de familie de Graaff in de Jacobijnestraat; in 1879 werd hij student in de rechten te Leiden en hoewel hij daar slechts 1J jaar bleef is er steeds een hechte band tusschen hem en vele zijner club- genooten gebleven. Terug in Haarlem trouwde hij in 1882 met mejuffrouw Henriette Maria Heshuysen, die hem, den kindervriend, na een gelukkig huwelijksleven in 1913 ontviel, zonder kinderen na te laten. Maar deze slag, die hem zwaar heeft getroffen, heeft zijn werkkracht niet kunnen breken: een sterk gevoel voor piëteit maakte, dat hij behalve tot een middelpunt voor de vele leden der familie Fontein, dit ook werd voor de familieleden van zijn overleden echtgenoote. Die piëteit was een van zijn kenmerkende eigenschappen: eerbied voor het goede en mooie dat voorgeslacht en verleden hadden voortgebracht en gevormd, vormde hem tot dien man van fijne distinctie, die in een tijd van verarming en vervlak king aan beschaving het betere uit een voorafgaand tijdvak deed voortleven. Die herinnering aan hem zullen de talloos velen uit allerlei kringen bewaren, die het voorrecht hebben gehad nader met hem in aanraking te komen. J. W. van der Vlugt

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 32