MR SJOERD HENDRIK VENING MEINESZ 4 December 1875-13 December 1941 Meester Sjoerd Hendrik Vening Meinesz, oud-Griflier der Staten van Noordholland, was de zoon van Mr Sjoerd Anne Vening Meinesz, oud-burgemeester van Rotterdam en later van Amsterdam. Daaruit is zeker mede te verklaren, dat de overledene was een magistraat in den besten zin van het woord. Geboren te Amsterdam op 4 December 1875, bezocht hij het Gymnasium te Rotterdam en later dat te Amsterdam, waar hij vervolgens in de rechten studeerde. Hij promoveerde in het jaar 1900 en ving zijn administratieve loopbaan aan als volontair op de gemeente-secretarie van Velsen. In hetzelfde jaar huwde hij met Johanna Justine van Hall, die hem zijn geheele leven door met groote toewijding in de vervulling van de op hem rustende verplichtingen heeft bijgestaan. In 1903 benoemd tot adjunct-commies op de Provinciale Griffie van Noordholland, werd hij, na de verschillende rangen te hebben doorloopen, door de Provinciale Staten in 1915 verkozen tot Griffier der Staten van Noordholland, welk ambt hij tot 31 December 1935 vervulde. Vening Meinesz was een man, die de gave had, hoofdzaken van bijzaken te onderscheiden en hij verloor als magistraat door geboorte en aanleg, nimmer de groote lijn der dingen uit het oog. Als voormalig chef van de afdeeling Waterstaat en tevens door de ter Griffie bestaande traditie, hadden de in Noordholland, met zijn tallooze waterschappen zoo belang rijke waterstaatszaken, zijn aandacht. Vooral echter de provinciale financiën en de daarmede verbonden leenings- politiek trokken zijn belangstelling, waarbij zijn nimmer falend inzicht in dit opzicht, de provincie steeds zeer ten goede is gekomen. Toen de latere ontwikkeling en uitbreiding der provinciale bemoeiingen leidden tot de oprichting van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf en het Provinciaal Water leidingbedrijf, werd hij in 1930 Secretaris van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven en Secretaris van den Raad van Commissarissen van de N.V. P.E.G.E.M., welke vennootschap een band vormt tusschen de electriciteits-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 42